Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii intracomunitare

In luna aprilie am avut o achizitie intracomunitara. In decontul de TVA pe luna aprilie unde trebuie sa apara aceasta suma si cum se calculeaza TVA-ul aferent.

Va multumesc
Daca sunteti platitor de TVA, pentru evidentierea TVA-ului faceti taxare inversa:
4426 TVA dedus = 4427 TVA colectat
Valoarea TVA-ului se calculeaza prin aplicarea procentului de 24% la valoarea bunului/serviciului achizitionat.
In decontul de TVA (D300) aceasta operatiune se evidentieaza la TVA colectata randul 5 si 5.1 in cazul bunurilor sau 7 , 7.1 si 7.1.1 in cazul serviciilor respectiv la TVA deductibila, randurile 17 si 17.1 in cazul bunurilor sau randurile 19, 19.1 si 19.1.1 in cazul serviciilor.
sper ca ati depus decl. 390 pana pe data de 15 mai.