Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile concediu deces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile concediu deces

pentru decesului rudelor de pana la gradul II se beneficiaza de 3 zile de concediu pt.evenimente familiale; care sunt rudele de gradul I si care sunt rudele de gradul II? multumesc
1. Zilele libere platite pentru evenimente familiale sunt prevazute in CCM sau in Regulamentul intern al unitatii in care lucrati.

2. Gruparea rudelor pana la gradul al patrulea inclusiv

- rude de gradul intai:
parinti(linie dreapta ascendenta);
copii (linie descendenta)

- rude de gradul al doilea:
bunici (linie dreapta ascendenta);
nepoti (linie dreapta descendenta);
frati/surori (linie colaterala);

- rude de gradul al treilea:
strabunici (linie dreapta ascendenta);
stranepoti (linie dreapta descendenta);
nepoti de frate/sora (linie colatrala);
unchi/matusi (linie colaterala);

- rude de gradul al patrulea :
stra-strabunici (linie dreapta ascendenta);
stra-stranepoti (linie dreapta descendenta);
copii ai nepotilor de frate/sora (linie colaterala);
veri primari (linie colaterala).
Rudele de gradul intai sunt descendentii si ascendentii imediati. Adica sunt rude de gradul I copiii si parintii.

Sunt rude de gradul II : nepotii de fii/fiice , bunicii, fratii, surorile .

Despre ce ruda este vorba?...