avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile concediu deces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile concediu deces

pentru decesului rudelor de pana la gradul II se beneficiaza de 3 zile de concediu pt.evenimente familiale; care sunt rudele de gradul I si care sunt rudele de gradul II? multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:08, 18 Mai 2011
1. Zilele libere platite pentru evenimente familiale sunt prevazute in CCM sau in Regulamentul intern al unitatii in care lucrati.

2. Gruparea rudelor pana la gradul al patrulea inclusiv

- rude de gradul intai:
parinti(linie dreapta ascendenta);
copii (linie descendenta)

- rude de gradul al doilea:
bunici (linie dreapta ascendenta);
nepoti (linie dreapta descendenta);
frati/surori (linie colaterala);

- rude de gradul al treilea:
strabunici (linie dreapta ascendenta);
stranepoti (linie dreapta descendenta);
nepoti de frate/sora (linie colatrala);
unchi/matusi (linie colaterala);

- rude de gradul al patrulea :
stra-strabunici (linie dreapta ascendenta);
stra-stranepoti (linie dreapta descendenta);
copii ai nepotilor de frate/sora (linie colaterala);
veri primari (linie colaterala).
Rudele de gradul intai sunt descendentii si ascendentii imediati. Adica sunt rude de gradul I copiii si parintii.

Sunt rude de gradul II : nepotii de fii/fiice , bunicii, fratii, surorile .

Despre ce ruda este vorba?...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gradul 4 de rudenie catalinbanita catalinbanita Buna ziua! As dori sa ma lamuriti si pe mine... si sa imi raspundeti punctual. 1. Sotiile a doi frati se incadreaza in ``rude pana la gradul 4``? 2. Daca ... (vezi toată discuția)
Persoane in intretinere bolohan80 bolohan80 Buna As vrea sa stiu ce acte trebuie sa prezinte salariatul daca are persoane in intretinere, copii minori la scoala si gradinita, parinti pensionari ... (vezi toată discuția)
Casatorie intre rude indepartate utilizator666 utilizator666 Am o singura intrebare. Este posibila casatoria dintre doua persoane ai caror strabunicii au fost frati, avand in vedere ca persoanele poarta acelas nume. Ce ... (vezi toată discuția)