Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... venit
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

venit

daca eu, persoana fizica obtin un venit in urma unui contract de asociere in participatiune cu o persoana juridica(SRL), trebuie sa declar la finante si sa platesc impozit, sau cum se procedeaza?
In cazul asocierii în partici­pa­ţiu­ne, plata impozitului se va face tri­mestrial sau anual, în funcţie de mo­da­litatea de plată a impozitului pe profit de către persoana juridică parte a asocierii si nu de catre persoana fizica!
dar persoana fizica trebuie sa declare impozitul pe venit?