Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... diferente inregistrari contoare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

diferente inregistrari contoare

In fiecare luna apar diferente insemnate intre consumul de apa inregistrat de contorul
de bransament, si suma consumurilor inregistrate de contoarele din apartamente.
Inteleg ca si aceasta trebuie sa o platim.
care este modalitatea legala de impartire a acesteia catre asociati. ce criteriu sau regula se aplica?
Mergeti asa si la cateva luni, presedintele si alti cativa locatari sa merga sa citeasca personal si sa faca regularizarea, asta daca nu se da corect indexul lunar.
Exista mai multe variante de repartizat consumul diferenta ,pe cota indiviza,pe numar persoane ,pe apartament
Pentru indepartarea disputelor intre proprietari este bine ca varianta de utilizat,sa fie hotarata in adunarea generala
La noi, de exemplu, se imparte procentual in functie de consumul fiecarui apartament. Nu se pot pune 2 mc pierderi acolo unde se consuma real doar 0,5.
cu respect, as dori sa aflu care este actul normativ care stabileste asta.
presedintele si administratorul:
- sa mearga cel putin 2luni la rand sa ia ei index apa, ca sa fie real ce e pe ceas cat si exact
- sa verifice rubinetii sa nu picure iar wc ca nu se prelinga apa din bazin
- apometrele ca aibe sigiile, ca sa nu fie suspiciuni ca se umlba la apometre
- apoemtrele de clasa B se poate fura apa cu picatura dar si cu magnetul care opreste sau incetineste rotirea rotitelor care contorizeaza apa
- un subsolul scarii ca nu picure sau curga apa, chiar si de pe coloanele verticale

* cea mai buna metoda (in cazul nostru) am schimbat in apartamente apometrele de clasa B cu altele noi C, cu verificare metrologica, si de 2lunii de cand sa terminat montarea lor nu mai avem diferente de apa ( prima luna s-a citit de catre pres.+admin. si diferenta a fost ZERO, luna 2 cand au adus proprietarii indecsi la cutia asociatiei a iesit o diferenta de 4mc-probabil fiiind de la rotinjirile indecsilor apometre).
Desigur, investitia la 20ap. a fost de apropare 100mil.vechi : apometre pe apa rece, piesele necesare, manopera.