Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... problema broker de credite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

problema broker de credite

Sa va spun povestea mea.Dupa cateva incercari esuate la cateva banci sa-mi fac un card de credit cu o limita macar de 1000 RON,am fost refuzat din diferite motive,ca am varsta prea mica,24 de ani,ca nu am proprietati si alte motive banale.Dupa recomandarea unei colege de servici apelez la un broker de credite,un cunoscut de al ei.Imi cere actele necesare pentru a face cererea pentru card dar imi este refuzat la o banca,apoi el din propia intiativa apeleaza la alta banca,la aceasta imi este acceptat.Toate bune si frumoase,ma duc sa semnez contractul pentru card si mi se zice ca in 10 zile vine si cardul.Dupa cateva zile il sun pe broker si ii cer sa-mi dea inapoi contractul de la telefonul fix pe care mil ceruse ca sa faca o copie ca asa iau cerut la banca.Acum imi zice ca o sa trebuiasca sa ii dau si suma de 100 RON pentru,cuvintele lui,"pentru benzina si deranj".Limita de credit aprobata a fost de 1500 RON.El de la bun inceput nu mia zis ca imi ia bani pentru deplasarile la banca,ca il refuzam instant,lasam naibii de card.M-am interesat pe internet si cunoscuti ca brokerul de credite nu ia bani de la client pentru ca il plateste banca.Este corect sa-mi ceara suma aceasta de bani?Cardul inca nu a venit,ar putea daca nu ii platesc sa nu-mi mia vina cardul?ce ma sfatuiti sa fac?La banca care mi-a acceptat cardul nu stiu daca sa sun pentru ca nu se stie daca functionara la care am semnat contractul nu e pe mana cu el.Va rog frumos sa ma sfatuti.Multumesc!
Este evident ca brokerul n-avea nici un drept sa-ti ceara "comision pentru deranj", el este comisionat de bancile pentru care intermediaza contractele cu diferiti clienti. A plusat pentru ca dta te-ai plans, probabil, ca intampini dificultati la o banca sau alta iar el, omul cu relatii, s-a oferit sa te "rezolve". Mergi direct la banca si vorbeste cu un consilier-clienti sau consilier-carduri, spune-i cand ai semnat cererea, numele brokerului si intreaba cand poti sa-l ridici. E posibil sa fi venit. Procesarea unei astfel de cereri nu dureaza mai mult de 7-10 zile. Functionara/ul respectiv/a il cunoaste cu siguranta pe broker, care vine probabil zilnic in banca, dar nu depinde de ea/el aprobarea eliberarii cardului. Oricum, dta va trebui sa te duci apoi lunar la banca sa-ti platesti parte din cheltuielile efectuate cu cardul. Iar daca brokerul mai are tupeu sa-ti ceara bani, poti sa-i spui de la obraz ca il reclami la banca, la OPC, la uniunea brokerilor, etc, si o sa te lase in pace. Succes!
Multumesc frumos pentru raspuns.Eu am semnat deja tot pentru card si doar astept sa ma sune sal ridic.Sau mia zis functionarea ca pot sa o sun sa o intreb daca mia venit cardul,mia dat o carte de vizita.Mai este o problema de care mi-am adus aminte de curand,brokerul mia zis ca sa ma scuteasca sa aduc si actele de venit de la parintii mei,ca sa dovedesc ca au venit si ei ma pus sa semnez o declaratie pe propia raspundere ca locuiesc singur si ca parintii mei,proprietarii imobilului in care locuiesc sunt plecati in strainatate si ca ma gospodaresc singur.Se poate sa am probleme grave daca va zice brokerul la banca ca am mintit in acea declaratie?O zi buna!
Daca o sa ai grija, lunar, sa-ti achiti obligatiile fata de banca, nu te mai intreaba nimeni de sanatate. Important este sa nu faci restante la ratele lunare obligatorii de achitat. Succes!
Multumesc frumos de raspuns!Se pare ca nu ajung la nici o intelegere cu brokerul,am sunat la banca si am intrebat daca a venit cardul,nu a venit inca si am intrebat si de problema mea cu brokerul,consilierul de acolo mia zis ca nu stie,ca nu e e treaba ei ce am vorbit cu brokerul.La o jumatate de ora dupa sunt sunat de broker si ma ia la rost de ce am sunat la banca sa intreb dastea,ca trebuia sa vorbesc cu el etc.Ca el are dreptul sa ceara comision de consiliere,ca el are firma lui de broker,ca nu are contract cu aceasta banca,dar tot nu mia raspuns clar daca a luat sau nu comision de pe urma acestui card.Mi-a mai zis ca puteam vorbi cu el la o cafea ca mi se pare cam mult suma,chestii dastea,ca merge si 50-60 de lei.Intrebarea mea e ce sa fac?sa ii dau 50 de lei sa inchei balciul?De unde as putea afla sigur daca a luat comision sau nu?Daca incerc sa vorbesc cu conducerea bancii pot afla sau nu se baga?
Am dat email la sediul central al bancii unde am facut credit cerand informatii despre problema mea,am fost sunat si mi sa zis ca banca aceasta nu are nici un contract semnat cu vreo firma de brokeraj si ca acel broker nu are cum sa primeasca vreun comision de la banca.Mi-a zis ca trebuia initial brokerul sa semneze un fel de contract cu mine,n-am inteles exact,pentru consultanta.Mi se pare ciudat totusi,omul asta sa bazat doar pe faptul ca o sa ii dau eu banii astia?De unde stie el ca o sa vada vreun ban de la mine ca normal nu are cum sa ma oblige.In fine o sa ii dau decat 50 de lei,pentru ca a fost nesimtit si nu mi-a zis de la bun inceput ca te costa.