Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

sunt nascuta in 1953 ianurie si am 28 de ani de munca cotizati.cand pot iesi la pensie cu limita de varsta sau anticipat?multumesc
Limita de varsta la 59 de ani si 4 luni(mai 2012).Pentru anticipat trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 36 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Pentru anticipat partial cu penalizare,conditia de stagiu este de 28 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.
multumesc.alt caz -52 ani cu 27 ani lucrate in grupa a2-a si 5 ani fara grupa .cand pote iesi la pensie.nascuta in 1959.
Reducere cu 6 ani a varstei standard.Precizati luna nasterii,pentru a sti varsta standard din care se face reducerea de 6 ani.
29 martie 1959 data nasterii
Limita de varsta la 55 de ani si 4 luni(iulie 2014)reducere de 6 ani din 61 si 4 luni.