avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

sunt nascuta in 1953 ianurie si am 28 de ani de munca cotizati.cand pot iesi la pensie cu limita de varsta sau anticipat?multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:31, 21 Mai 2011
Limita de varsta la 59 de ani si 4 luni(mai 2012).Pentru anticipat trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 36 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Pentru anticipat partial cu penalizare,conditia de stagiu este de 28 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.
multumesc.alt caz -52 ani cu 27 ani lucrate in grupa a2-a si 5 ani fara grupa .cand pote iesi la pensie.nascuta in 1959.
Reducere cu 6 ani a varstei standard.Precizati luna nasterii,pentru a sti varsta standard din care se face reducerea de 6 ani.
29 martie 1959 data nasterii
Limita de varsta la 55 de ani si 4 luni(iulie 2014)reducere de 6 ani din 61 si 4 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)
Pensionare gabitza1007 gabitza1007 tatal meu are varsta de 59 de ani impliniti.are vechime in munca din anul 1969 si pana in prezent, in momentul de fata lucrand cu contract de munca.de pe ... (vezi toată discuția)
Pensionare parțial anticipat Paius Genuta Paius Genuta Am 54 de ani și 33 ani munciți din care 16 ani grupa 2 pot ieși la pensie fara penalizare (vezi toată discuția)