avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

Bunica mea a decedat si avea proprietate o casa si niste terenuri.Dansa are 3 copii ,dar numai unul este in viata ,ceilalti 2 respectiv tatal si unchiul meu au decedat . Ce parte din aceste proprietati revin copilului in viata si ce parte revine nepotilor.( UN COPIL UN VIATA SI 7 NEPOTI : 3 COPII AI UNCHIULUI DECEDAT SI 4 COPII AI TATALUI ).MULUMESC.
Cel mai recent răspuns: Adrian Marin , Consilier juridic 19:39, 20 Mai 2011
Buna ziua !
In speta de fata , impartirea se face pe tulpina , fiecare dintre cei 3 copii beneficiind de 33% din masa succesorala . Copilul in viata va veni la mostenire , iar pt partea celorlalti 2 copii predecedati vor veni prin reprezentare copii acestora (nepotii) , respectiv 33% se vor imparti pt cei 3 copii ai unchiului si 33% se vor imparti intre cei 4 copii ai tatalui .
Daca bunicul (sotul bunicii) traieste, mostenitorii sunt:
- bunicul - 1/4 din masa succesorala;
- copilul in viata - 1/4 din masa succesorala;
- cei 3 copii ai unchiului dvs. (decedat) il reprezinta pe tatal lor si culeg impreuna 1/4 din masa succesorala, adica fiecare cate 1/12;
- cei 4 copii ai tatalui dvs. (decedat) il reprezinta pe tatal lor si culeg impreuna 1/4 din masa succesorala, adica fiecare cate 1/16;

Daca bunicul a decedat inaintea bunicii, mostenitorii sunt:
- copilul care este in viata - 1/3 din masa succesorala;
- cei 3 copii ai unchiului dvs. (decedat) il reprezinta pe tatal lor si culeg impreuna 1/3 din masa succesorala, adica fiecare cate 1/9;
- cei 4 copii ai tatalui dvs. (decedat) il reprezinta pe tatal lor si culeg impreuna 1/3 din masa succesorala, adica fiecare cate 1/12;

1/3 pe linia descendenta a dvs. Partea fiecarui descendent de grad I se imparte descendentilor de grad II. Nu are importanta ca unii frati au decedat intrucat descendentii lor vin la succesiune in baza reprezentarii succesorale si isi vor impartii cota lor din succesiune intre ei in mod egal.
Buna ziua ! Va multumesc pentru rasunsuri .Acum imi este clara toata situatia: totul se imparte la 3 si anume o parte ptr copilul in viata ,o parte ptr toti copii unchiului si o parte ptr copii tatalui.
P.alina a scris:

Buna ziua ! Va multumesc pentru rasunsuri .Acum imi este clara toata situatia: totul se imparte la 3 si anume o parte ptr copilul in viata ,o parte ptr toti copii unchiului si o parte ptr copii tatalui.

=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema mostenire DrThrax2010 DrThrax2010 am si eu o intrebare legata de o mostenire, bunica mea are mostenire un teren de 4166, care ea a avut 2 copii adica tata si unchiu, care ei au murit inaintea ... (vezi toată discuția)
Suuccesiune cu peripetii zita74 zita74 Este un caz mai special: bunica mea D-zeu s-o ierte a avut doi fii. Unchiul meu a murit inaintea mamei sale ( nu a avut copii), tatal meu a murit dupa bunica ( ... (vezi toată discuția)
Succesiune- cota parte dupa bunica decedata ClaudiaArty ClaudiaArty buna ziua, cat va fi cota parte intre intre mostenitorii :nepot, nepoata si unchi ...dupa bunica ? succesiunea se face dupa bunica decedata2014. Un fiu in ... (vezi toată discuția)