avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general poate fi semnata electronic declaratia 112 generata ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

poate fi semnata electronic declaratia 112 generata din aplicatia de verificare a MFP???

Teoretic Soft-ul J de validare date din fisier XML pentru formularul D112 pus la dispozitie de ANAF este numai pentru verificarea corectitudinii datelor ...

In opinia mea era o reusita a MFP daca realizau si acest aspect, mai ales ca in prezent asiguratii la Casa de Sanatate trebuie sa depuna trimestrial o adeverinta....
Cel mai recent răspuns: eliasav , utilizator 13:52, 23 Mai 2011
Poate sunt eu mai greu de cap, dar fiti mai explicit. Eu nu am inteles la ce va referiti decat in mica masura.
Prin aplicatiile/programele pentru evidenta contabila se poate genera atat declaratia 112 in format pdf cat si fiserul xml (care contine datele declaratiei).
Cred ca toate firmele care au realizat aplicatii de contabilitate si-au luat masuri ca fisierele pdf sa poata fi semnate electronic.

Prin softul J de validare a declaratiei 112 (pus la dispozitie de ANAF), in cazul in care datele introduse sunt fara erori se genereaza si un fisier PDF care in fapt este delcaratia 112 iar, in prezent, se poate lista si depune la administratia financiara.

Teoretic orice fisier pdf poate fi semnat electronic.
Am pus intrebarea deoarece nu am certificat pentru semnatura digitala...

In opinia mea, ar fi preferabil sa utilizam fisierul pdf generat de asoftul J de validare pentru declaratia 112.
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Mai 2011
eliasav, utilizator
Raspuns: DA.

In softul J de validare a declaratiei 112 exista un buton "Creare, validare si semnare".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 112 actualizata: ultima versiune: soft a (versiunea 12/20.07.2011), soft j (versiunea 1.5.0/18.07.2011) Valentin_buzau Valentin_buzau [b]DECLARATIA 112 actualizata: ultima versiune: Soft A (versiunea 12/20.07.2011), Soft J (versiunea 1.5.0/18.07.2011)[/b] Descarca de aici: ... (vezi toată discuția)
Declaratia 112 actualizata: ultima versiune: soft a (versiunea 11/18.07.2011), soft j (versiunea 1.5.0/18.07.2011) Valentin_buzau Valentin_buzau [b]DECLARATIA 112 actualizata: ultima versiune: Soft A (versiunea 11/18.07.2011), Soft J (versiunea 1.5.0/18.07.2011)[/b] Fiti atenti ca a aparut o noua ... (vezi toată discuția)
Depunerea declaratiei vies 390 la ghiseu mik_zoltan mik_zoltan Subiect: Depunerea declaratiei VIES 390 la ghiseu Am doua intrebari: 1.) Se poate depune declaratia VIES 390 si la ghiseul unei reprezentatnte ANAF intr-un ... (vezi toată discuția)