avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz de plecare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz de plecare

In noul cod al muncii , preavizul de plecare cand iti dai demisia este 15 zile lucratoare , sau calendaristice?
Si daca angajatorul nu vrea sa ma lasa sa plec mai repede , dar nu mai lucrez cele 15 zile pentru el , ce poate sa imi faca?
Ultima modificare: Vineri, 20 Mai 2011
BogdanMehes, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:47, 22 Mai 2011
In noul cod, preavizul in cazul demisiei a fost prelungit la 20 de zile lucratoare, de la 15 zile calendaristice, in cazul functiilor de executie.
Pentru cele de conducere, preavizul a fost prelungit la 45 de zile lucratoare, de la 30 de zile calendaristice.
In noul cod al muncii , preavizul de plecare cand iti dai demisia este 15 zile lucratoare , sau calendaristice?
Si daca angajatorul nu vrea sa ma lasa sa plec mai repede , dar nu mai lucrez cele 15 zile pentru el , ce poate sa imi faca?


In noul cod al muncii preavizul este pana la 20 de zile lucratoare.
Dv. aveti datoria sa respectati numarul de zile de preaviz inscris in CIM.
Dac nu veti efectua preavizul veti fi absent nemotivat si CIM va inceta pentru abateri disciplinare-absente nemotivate.

BogdanMehes a scris:

In noul cod al muncii , preavizul de plecare cand iti dai demisia este 15 zile lucratoare , sau calendaristice?
Si daca angajatorul nu vrea sa ma lasa sa plec mai repede , dar nu mai lucrez cele 15 zile pentru el , ce poate sa imi faca?


Art.81 (4) C.mun. prevede : Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

In primul rand , trebuie sa vedeti care este termenul de preaviz pevazut in contractul dvs de munca ... in al doilea rand, nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
Acum sambata este considerata zi lucratoare , sau au ramas tot 5?
Sambata si duminica sunt zile nelucratoare.

Alte discuții în legătură

Codul muncii - probleme la locul de munca Olaru92 Olaru92 Buna ziua, Am o problema la actualul loc de munca. Am vrut sa imi dau demisia din concediu de odihna iar aceasta mi-a fost refuzata,ulterior am revenit la ... (vezi toată discuția)
Preaviz MOKUSKA MOKUSKA In contractul de munca am trecuta perioada de preaviz de 30 de zile din care eu pot sa ma mai prezint la locul de munca doar 19. Am nevoie de acordul ... (vezi toată discuția)
Demisie datata in zi nelucratoare rrramor rrramor Pot inchide un CIM pe baza unei demisii pe care angajatul a datat-o cu data unei zile nelucratoare? Cand o pot inregistra eu in registratura? Multumesc (vezi toată discuția)