Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz de plecare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz de plecare

In noul cod al muncii , preavizul de plecare cand iti dai demisia este 15 zile lucratoare , sau calendaristice?
Si daca angajatorul nu vrea sa ma lasa sa plec mai repede , dar nu mai lucrez cele 15 zile pentru el , ce poate sa imi faca?
BogdanMehes, utilizator
In noul cod, preavizul in cazul demisiei a fost prelungit la 20 de zile lucratoare, de la 15 zile calendaristice, in cazul functiilor de executie.
Pentru cele de conducere, preavizul a fost prelungit la 45 de zile lucratoare, de la 30 de zile calendaristice.
In noul cod al muncii , preavizul de plecare cand iti dai demisia este 15 zile lucratoare , sau calendaristice?
Si daca angajatorul nu vrea sa ma lasa sa plec mai repede , dar nu mai lucrez cele 15 zile pentru el , ce poate sa imi faca?

In noul cod al muncii preavizul este pana la 20 de zile lucratoare.
Dv. aveti datoria sa respectati numarul de zile de preaviz inscris in CIM.
Dac nu veti efectua preavizul veti fi absent nemotivat si CIM va inceta pentru abateri disciplinare-absente nemotivate.

BogdanMehes a scris:

In noul cod al muncii , preavizul de plecare cand iti dai demisia este 15 zile lucratoare , sau calendaristice?
Si daca angajatorul nu vrea sa ma lasa sa plec mai repede , dar nu mai lucrez cele 15 zile pentru el , ce poate sa imi faca?

Art.81 (4) C.mun. prevede : Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

In primul rand , trebuie sa vedeti care este termenul de preaviz pevazut in contractul dvs de munca ... in al doilea rand, nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
Acum sambata este considerata zi lucratoare , sau au ramas tot 5?
Sambata si duminica sunt zile nelucratoare.