Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

In contractul de munca am trecuta perioada de preaviz de 30 de zile din care eu pot sa ma mai prezint la locul de munca doar 19. Am nevoie de acordul angajatorului pentru a-mi lua zilele de concediu (6) din perioada de preaviz? Daca nu ma prezint la servici 5 zile ce mi se poate intampla?
Va multumesc.
1. Este nevoie de acordul angajatorului.
2. Abatere disciplinara (absente nemotivate) si sanctionare, care poate fi desfacerea disciplinara a contractului de munca.
Zilele de concediu care mi se cuvin de la inceputul anului, nu are obligatia sa mi le aprobe, daca plac cu demisie?
Poate sa vi le aprobe sau sa va plateasca contravaloarea lor.
@ MOKUSKA

1. pe perioada de preaviz este posibila luarea CO .. CO nu suspenda termenul de preaviz

2. la incetarea raportului de munca , zilele de CO neefectuate se compenseaza in bani (art.146 alin.4 C.mun.)

3. nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
Astaza mi-am dat demisia, iar seful nu vrea sa mi-o aprobe motivand ca dupa noul Cod al Muncii trebuie sa ma prezint la lucru 45 de zile lucratoare avand functie de conducere, desi in CIM am trecute 30 zile calendaristice. Ma poate obliga sa vin la lucru inca 45 de zile?
MOKUSKA, utilizator