avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce pasi trebuie sa fac pentru a trimite un angajat in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce pasi trebuie sa fac pentru a trimite un angajat in somaj?

ce pasi trebuie sa fac pentru a trimite un angajat in somaj ? am doar 3 angajati. multumesc !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:59, 23 Mai 2011
Concediere individuala prin restructurarea postului.
Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.
Si unde merg prima data, la ITM, la somaj ....nu am nicio idee si am zis sa va intreb pentra nu umbla ca un nebun prin tot orasul.
Multumesc !
1. Angajatorul intocmeste mai intai o decizie de desfiintare a locurilor de munca.
2. Apoi intocmeste deciziile de concediere cu art.65(1) din Codul muncii.
3. Deciziile de concediere nu se duc la ITM dar se inregistreaza in Revisal in ziua cu care are loc concedierea si apoi se transmit la ITM pe suport electronic.
4. Luati legatura cu ITM si va ivata cum sa procedati si sa cereti si un model de decizie de concediere.
5. La Somaj merge fiecare salariat sa-si depuna dosarul. De la Somaj trebuie sa luati adeverintele tip pe care trebuie sa le completati fiecarui salariat concediat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restructurarea postului - va rog sa-mi dati un sfat! richard haideu richard haideu Buna seara! Vreau sa va multumesc mult pentru sfaturi! Astazi am primi notificarea de preaviz privind desfiintarea postului meu de economist/marketing ... (vezi toată discuția)
Desfiintare post msc_angela msc_angela Buna ziua, Am o problema pe care v-as ruga sa mi-o lamuriti, daca se poate. Sunt angajata la o firma, iar acum o luna am reusit si l-am angajat si pe sotul ... (vezi toată discuția)
Restructurare activitate tudfamily tudfamily Avem mai multe magazine in diverse orase ale tari. Se poate concedia un angajat pe motiv de restructurare a activitatii in cadrul retelei de magazine din ... (vezi toată discuția)