Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Baut la volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Baut la volan

Am patit-o aseara, am fost prins cu 0,54 la mie in aerul expirat. Am fost cu politia la IML, mi-au luat probe, si astept rezultatele. Ma pot lega cumva de ceva, ca sa scap mai "usor"?:
- nu am primit nicio copie dupa procesul verbal
- nu mi s-a prezentat dovada ca etilotestul ar fi omologat
- politistii s-au intors la sectie cu probele de sange, pe care urmeaza sa le trimita la laborator

Multumesc anticipat!
Gmorkster a scris:

Am patit-o aseara, am fost prins cu 0,54 la mie in aerul expirat. Am fost cu politia la IML, mi-au luat probe, si astept rezultatele. Ma pot lega cumva de ceva, ca sa scap mai "usor"?:
- nu am primit nicio copie dupa procesul verbal
- nu mi s-a prezentat dovada ca etilotestul ar fi omologat
- politistii s-au intors la sectie cu probele de sange, pe care urmeaza sa le trimita la laborator

Multumesc anticipat!

Dupa efectuarea analizelor alcoolemia va iesi peste limita de 0,8.Va asteapta un dosar penal. Permisul de conducere va fi retunut si vi se va elibera o dovada fara drept de conducere.#-o
Multumesc, asta stiam. Intrebarea era daca am sanse sa invoc un viciu de procedura, bazat pe cele descrise
Actualizare: a iesit 1,3 la mie. Nu e extrem de mult fata de 0,54 in aer? nu trebuia sa iasa in jurul valorii de 1,1? Pot cere o recalculare? Multumesc!
Daca nu ati primit copia procesului verbal de constatare, veti primi prin posta. Asa cum veti fi anuntat sa va prezentati la politie pentru a da declaratie. Cel mai bine este sa discutati cu un avocat care sa va asiste in cursul urmaririi penale si in cursul procesului. Aveti dreptul si sa nu dati nicio declaratie. Insa daca alegeti sa dati declaratie, trebuie sa raspundeti sincer la toate intrebarile care vi se pun.
Acuma fapta a fost comisa, este bine sa recunoasteti si daca nu aveti antecedente penale, nu s-a produs nici un prejudiciu, probabil veti primi o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii acesteia.

Cu privire la valoarea alcoolemiei, puteti solicita o contra-expertiza, insa probabil se va depasi oricum limita legala de 0,8 %o.
avTodincaVeronica, utilizator
Buna ziua!
Procesul-verbal vi-l poate trimite si prin posta.
Nu inteleg cum sa se intoarca politistii cu probele de sange la sectie pentru a le trimite la laborator, din moment ce spuneti ca ati fost la IML unde v-au fost facute analizele.
La ce laborator sa le trimita?
Nu este neaparat exagerat de mare rezultatul de 1,3-sange fata de cel de 0,54-aer expirat. Depinde si la ce perioada de timp vi s-au recoltat probele de sange de la momentul la care ati consumat alcoolul, precum si daca mancaseti ceva, ori nu.
Puteti cere o contraexpertiza.
Puteti scapa mai usor, insa nu legandu-va de lucrurile mentionate de dvs., ci de circumstantele personale, la proces (lipsa cazier, conduita pe durata anchetei, atitudine fata de fapta, comportamentul anterior etc).
Cu stima,
av. Silviu Serban
Cabinet de avocat Silviu SERBAN, Avocat