Forum Discuţii juridice Executare silită Concurs obtinere post executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

Concurs obtinere post executor judecatoresc

Din cate am inteles, anul acesta examenul o sa fie undeva in jurul lunii septembrie. Tot asa, din cat am auzit, tematica pentru examen o sa apara pe site cu aprox. 30 de zile inainte. Ma poate ajuta cineva cu o lista, ca sa ma pot apuc de invatat cat mai repede. Exista undeva eventual subiectele care au fost in anii precedenti ?

va multumesc anticipat
Admitere la ce?

La INM este in perioada 31 august - 21 septembrie 2008, detalii pe [ link extern ]

Pentru executori judecatoresti uite Tematica de anul trecut

DREPT CIVIL
I. Introducere in dreptul civil si subiectele dreptului civil
A. Actul juridic civil
notiune si clasificare;
conditiile actului juridic civil;
efectele actului juridic civil;
nulitatea actului juridic civil.

B. Prescriptia extinctiva
notiunea si efectul prescriptiei extinctive;
domeniul prescriptiei extinctive;
termenele de prescriptie extinctiva;
inceputul prescriptiei extinctive;
suspendarea si intreruperea prescriptiei extinctive;
repunerea in termenul de prescriptie extinctiva;
implinirea prescriptiei extinctive.

II. Teoria Generala a Obligatiilor
Actul juridic ca izvor de obligatii
contractul;
efectele contractului.
Faptul juridic ca izvor de obligatii
raspunderea civila delictuala.
Efectele obligatiilor
notiune;
executarea directa (in natura) a obligatiilor;
executarea indirecta a obligatiilor;
drepturile creditorului asupra patrimoniului debitorului.
Moduri de stingere a obligatiilor
Garantarea obligatiilor
notiune;
utilitate;
clasificare;
garantii reale.
Executarea garantiilor reale mobiliare, reglementata in Titlul VI, capitolul 5 al Legii nr. 99/1999 privind unele masuri pentru accelerarea reformei economice.

III. Drepturile reale
Patrimoniul
Clasificarea drepturilor in drepturi reale si drepturi de creanta
Dreptul de proprietate
definitie;
caractere juridice;
continut;
conditii generale de exercitare;
modalitatile juridice ale dreptului de proprietate.
Posesia
Dezmembramintele dreptului de proprietate

IV. Contracte
Contractul de vanzare-cumparare
Contractul de locatiune
Contractul de inchiriere a suprafetelor locative
Contractul de mandat
Contractul de imprumut

DREPT PROCESUAL CIVIL
Despre executarea silita
Proceduri speciale
Despre oferte de plata si consemnatii;
Masurile asiguratorii

DREPT COMERCIAL
Societatile comerciale
notiuni;
formele societatilor comerciale;
reguli speciale aplicabile fiecarei forme de societate comerciala.
Reguli privind executarea obligatiilor comerciale
Titlurile comerciale de valoare
cambia;
biletul la ordin;
cecul.

ORGANIZAREA PROFESIEI DE EXECUTOR JUDECATORESC
Legea nr. 188/2000 privind executorii judecatoresti, cu modificarile si completarile ulterioare
Regulamentul de aplicare a Legii nr. 188/2000 privind executorii judecatoresti, aprobat prin Ordinul ministrului justitiei nr. 210/2001, cu modificarile si completarile ulterioare
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, am uitat sa mentionez, m-am referit la admiterea in profesia de executor judecatoresc. Va multumesc pentru raspunsul prompt. In cazul in care aveti noutati, de orice fel, legate de examenul de anul acesta, va rog sa ma contactati.
puteti sa va interesati cel mai bine la:
UNIUNEA NATIONALA A EXECUTORILOR JUDECATORESTI DIN ROMANIA
Bucuresti, sector 3, str. Splaiul Unirii nr. 45, bl. M15, sc. 2, ap. 36
tel: 021 - 320.50.92; fax: 021 - 320.50.90
e-mail: uniune@executori.ro
www.executori.ro

Data post: Sambata, 12 Iulie 2008, 23:30
Subiect: RE: Admitere
www.executori.ro
LEGISLAŢIE
referitoare la executorii judecătoreşti
Legi Legea nr. 188 din 01/11/2000 referitoare la executorii judecătoreşti
Legea nr. 360 din 10/07/2001 referitoare la aprobarea OUG 18/2001 pentru modificarea Legii 188/2000 privind executorii judecătoreşti
Text extras din: Legea nr. 247/2005 referitoare la reforma în domeniile proprietăţii şi justiţiei, precum şi unele măsuri adiacente - TITLUL XIII - Accelerarea judecăţilor în materia restituirii proprietăţilor funciare
Regulament Regulament de aplicare a Legii nr. 188/2000 privind executorii judecătoreşti
Ordine Ordinul nr. 2550 din 14/11/2006 privind aprobarea onorariilor minimale şi maximale pentru serviciile prestate de executorii judecătoreşti
Ordonanţe de urgenta Ordonanţa de urgenta nr. 18 din 01/02/2001 referitoare la modificarea Legii nr. 188/2000 privind executorii judecătoreşti
Ordonanţa de urgenta nr. 64 din 03/05/2001 referitoare la modificarea si completarea Legii 188/2000 privind executorii judecătoreşti
Ordonanţa de urgenţă nr. 190 din 21.11.2005 referitoare la realizarea unor măsuri necesare în procesul de integrare europeană
Statut Statutul Uniunii Naţionale a Executorilor Judecătoreşti

2. Pt examan deocamdata nu sunt date pe site, asa cum puteti vedea la sectiunea: Informatii
succes!

:offtopic: Interventie moderator
Se pare ca ignorati atentionarile mele ....:hm:
Cornel Vasile, Consilier juridic
Din cate am vazut s-a raspuns exact la intrebarile formulate de mine. Nu vad unde ar putea fi vorba de off-line, dar moderatorii stiu mai bine. Oricum, va multumesc pentru raspunsuri..
magyari a scris:

Din cate am vazut s-a raspuns exact la intrebarile formulate de mine. Nu vad unde ar putea fi vorba de off-line, dar moderatorii stiu mai bine. Oricum, va multumesc pentru raspunsuri..

Nu este vorba de mesajul dvs, ci de atentionarea domnului consilier juridic marian.isvoranu care se pare ca ignora atentionarile moderatorilor in legatura cu incalcarea Regulamentului forumului prin postarea de mesaje consecutive.
:)