Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare zilieri

Conditiile de angajare si modul de plata pentru persoanele juridice
Numai ca persoana juridica puteti angaja zilieri. Sunt anumite categorii de meserii pentru care puteti sa angajati zilieri. Zilnic platiti oamenii si le retineti 16% impozit pe care il declarati si platiti la stat.
zahariuc_florentina a scris:

Conditiile de angajare si modul de plata pentru persoanele juridice

Legea 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri.
Art. 3 Raportul dintre zilier si beneficiar se stabileste fara incheierea unui contract de munca.

Art. 6 (1) Plata impozitului pe venit datorat pentru activitatea prestata de zilier este in sarcina beneficiarului.
(2) Cuantumul impozitului prevazut la alin. (1) este de 16% calculat la remuneratia bruta si se vireaza in conformitate cu prevederile art. 58 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Art. 8 (1) Activitatea desfasurata in conditiile prezentei legi nu confera zilierului calitatea de asigurat in sistemul public de pensii, sistemul asigurarilor sociale pentru somaj si nici in sistemul de asigurari sociale de sanatate. Acesta va putea incheia, optional, o asigurare de sanatate si/sau de pensie.
(2) Pentru veniturile realizate din activitatea prestata de zilieri nu se datoreaza contributiile sociale obligatorii nici de catre zilier, nici de catre beneficiar.