Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 285/2010 vs CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 285/2010 vs CCM

La o institutie publica finantata integral din venituri proprii si care are CCM valabil si in vigoare pana in luna aprile 2012 , se aplica prevederile din L 285/2010 art.9 alin(2) si art.13 alin(1)? Mentionez ca drepturile sunt prevazute in CCM in vigoare, dar cu toate acestea s-au sistat plata acestora, motivindu-se prevederile L 285/2010. Este legal?
Dispozitiile legii privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice (284/2010) se aplica si "personalului din autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral din venituri proprii".
Legea 285/2010 stabilind salarizarea pentru anul 2011 a aceleiasi categorii de personal (platit din fonduri publice), se presupune ca se aplica acelorasi categorii de salariati a caror salarizare este reglementata de L 284/2010. Aceasta presupunere e sustinuta si de faptul ca in Ordinul 42/2011, prin care au fost aprobate Normele de punere in aplicare a legii 285/2010, exista un intreg subcapitol care stabileste "IV. Reglementări specifice personalului din instituţiile publice finanţate integral din venituri proprii".

Pentru a stabili daca au prioritate prevederile legii 285 sau cele ale CCM, consultati si reglementarile specifice din Legea dialogului social (61/2011)
ContSters193759, utilizator