Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii tichete de masa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

tichete de masa

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajute cineva in completarea unei adeverinte pentru cresterea copilului pana la 2 ani.
Dilema mea ar fi urmatoarea venitul realizat trebuie inclusa si valoarea nominala a tichetelor de masa?
Va multumesc de ajutor.
Da.Avand in vdere faptul ca tichetele de masa sunt asimilate salariilor, iar valoarea acestora este impozabila, vor fi luate in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei incepand cu data de 1 iulie 2010.
Vedeti MO din data de 24.05.2011 in care a fost publicat Ordinul 1474/2011.
Tichetele de masa acordate potrivit legii sunt considerate venituri din salarii. Contravaloarea acestora se include in venitul brut lunar din salarii in functie de care se stabileste deducerea personala ce se va acorda.

un exemplul prezentat :

Venit brut din salarii 600 lei + 180 lei (tichete de masa): 780 lei
Contributii obligatorii (baza de calcul 600 lei) 99 lei
Venit net: 681 lei
Deducere personala(+copii in intretinere) 650 lei

Venit baza de calcul = venit net-deduceri: 31 lei
Impozit 31 x 16% : 5 lei

sursa informare:[ link extern ]