avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 317 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii tichete de masa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

tichete de masa

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajute cineva in completarea unei adeverinte pentru cresterea copilului pana la 2 ani.
Dilema mea ar fi urmatoarea venitul realizat trebuie inclusa si valoarea nominala a tichetelor de masa?
Va multumesc de ajutor.
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 14:08, 29 Mai 2011
Da.Avand in vdere faptul ca tichetele de masa sunt asimilate salariilor, iar valoarea acestora este impozabila, vor fi luate in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei incepand cu data de 1 iulie 2010.
Vedeti MO din data de 24.05.2011 in care a fost publicat Ordinul 1474/2011.
Tichetele de masa acordate potrivit legii sunt considerate venituri din salarii. Contravaloarea acestora se include in venitul brut lunar din salarii in functie de care se stabileste deducerea personala ce se va acorda.

un exemplul prezentat :

Venit brut din salarii 600 lei + 180 lei (tichete de masa): 780 lei
Contributii obligatorii (baza de calcul 600 lei) 99 lei
Venit net: 681 lei
Deducere personala(+copii in intretinere) 650 lei

Venit baza de calcul = venit net-deduceri: 31 lei
Impozit 31 x 16% : 5 lei


sursa informare:[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul venit lunar bambi.2010 bambi.2010 va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza un bonus lunar acordat de angajator si de asemenea deducerea personala, intrucat am 2 copii in intretinere, si in ce mod ... (vezi toată discuția)
Deducere 2017 marcelctin marcelctin buna ziua. va rog sa ma lamuriti cum se calcureaza corect deducerea, ma refer aici daca tichetele de masa intra sau nu in calculul deducerii. conform ... (vezi toată discuția)
Salariul brut fisa fiscala mai mare decat salariul brut din fluturas g3ograful g3ograful Buna ziua, Am facut o comparatie intre fisa fiscala cu veniturile din 2011 si fluturasii din acel an. Am observat ca in oricare luna, venitul brut din fisa ... (vezi toată discuția)