Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ACT ADITIONAL SALARII
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ACT ADITIONAL SALARII

UN MODEL PTR. ACT ADITIONAL LA SALARII?
Act aditional contract de munca
[ link extern ]
MULTUMESC PTR. MODELELE DE ACTE ADIT., DAR DACA NU AM NIMIC DE MODIFICAT CU 01.05.2011 CE COMPLETEZ LA ACTELE ADITIONALE, CA NU IN ?ELEG
Daca nu aveti clauze de modificat sau completat nu faceti act aditional?
dupa 01.05.2011 s-a modificat CIM si s-a introdus o clauza la drepturile angajatorului.-vedeti Noul Cod al MUncii.
La vechiele contracte de munca se fac acte aditionale:D
DECIZIA NR. ____ /29.04.2011
LA REGULAMENTUL DE ORDINE INTERIOARA
AL I.I. POPA VIOICU LUGOJ
Incepand cu data de 01.05.2011 se completeaza/actualizeaza R.O.I. al I.I. POPA G VIOICU LUGOJ, in baza Legii 40/2011, astfel:
CAPITOLUL XI - EVALUAREA PERFORMANTELOR PROFESIONALE
Art.37. Evaluarea performantelor, numita si clasificarea angajatilor sau evaluarea rezultatelor, consta in aprecierea gradului in care angajatii indeplinesc responsabilitatile de serviciu in raport cu postul ocupat.
Art.38. Evaluarea performantelor profesionale individuale al salariatilor I.I. POPA G VIOREL se realizeaza anual , de regula in ultima zi a anului, si consta in aprecierea obiectiva a activitatii personalului contractual, prin compararea gradului de indeplinire a obiectivelor specifice si generale din fisa postului al salariatului anexa la contractul de munca, cu rezultatele obtinute in mod efectiv.
Art.39. Activitatea de evaluare este o obligatie de serviciu a sefilor ierarhici, care poarta intreaga raspundere pentru obiectivitatea acesteia.
Art.40. Rezultatul evaluarii se consemneaza in raportul de evaluarea performantelor profesionale individuale, intocmit si semnat de titularul/angajatorul inteprinderii individuale, confirmat de luat la cunostiinta de salariat.
Art.41. Criteriile de performanta urmarite:
- Caracteristicile personale (aptitudini, comportament si personalitate);
- Competenta (cunostinte pentru exercitarea atributiilor postului);
- Caracteristici profesionale (vigilenta, disponibilitate, autocontrol);
- Preocuparea pentru interesul general al firmei;
- Adaptabilitate la post;
- Capacitate de decizie;
- Capacitate de inovare;
- Spirit de echipa;
- Delegarea responsabilitatilor si antrenarea personalului;
- Comunicarea (receptarea si transmiterea informatiilor).

Standarde de performanta stabilesc ce trebuie sa faca o persoana si cat de bine.
Art.42. Potrivit art. 63 alin. (2) din Codul muncii , republicat, concedierea salariatului pentru motivul prevazut la art. 61 lit. d) poate fi dispusa numai dupa evaluarea prealabila a salariatului, conform procedurii de evaluare stabilite prin regulamentul intern. Urmare evaluarii unii salariati vor putea fi promovati, iar altii gasiti necorespunzator pentru cerintele postului vor putea fi concediati pentru necorespundere profesionala.
Angajator:
Luat la cunostiinta si semnat azi, 29.04.2011 salariat:

Fisa de evaluare performante
Nume __________________________
Data: _________

Categorie Aspect Performanta
1-5
Indeplinirea Promptitudine 1 2 3 4 5

sarcinilor Corectitudine 1 2 3 4 5

Implicare 1 2 3 4 5

Organizarea sarcinilor 1 2 3 4 5

Incadrare in timp 1 2 3 4 5

Indeplinirea sarcinilor primite 1 2 3 4 5

Volum de sarcini /zi 1 2 3 4 5

Competente Word 1 2 3 4 5

XLS 1 2 3 4 5

Internet 1 2 3 4 5

Matematice (contabilitate) 1 2 3 4 5

Capacitatea de a se exprima in scris 1 2 3 4 5

Capacitatea de a se exprima oral 1 2 3 4 5

Relationare Respectul fata de ceilalti 1 2 3 4 5

Abilitati de lucru cu oamenii 1 2 3 4 5

Abilitati de negociere 1 2 3 4 5

Abilitati de consultanta si consiliere 1 2 3 4 5

Dorinta de a oferi ajutor altor persoane 1 2 3 4 5

Personale Incredere in sine 1 2 3 4 5

Spirit practic 1 2 3 4 5

Capacitate de automotivare 1 2 3 4 5

Increderea in ceilalti 1 2 3 4 5

Echilibru emotional 1 2 3 4 5

Aptitudine generala de invatare 1 2 3 4 5

Amabilitate 1 2 3 4 5

Dorinta de a se informa 1 2 3 4 5

Situationale Capacitate de a lua decizii 1 2 3 4 5

Rezistenta mare la stres 1 2 3 4 5

Exigenta 1 2 3 4 5

Obiectivitate 1 2 3 4 5

Organizare personala 1 2 3 4 5

Capacitatea de adaptare 1 2 3 4 5

Comportament adecvat - limbaj 1 2 3 4 5

Comportament adecvat - vestimentatie 1 2 3 4 5

Comportament adecvat - politete 1 2 3 4 5

Luat la cunostiinta si semnat azi, ________ salariat: Administrator,

DECIZIE NR. 1/02.05.2011
LA REGULAMENTUL DE ORDINE INTERIOARA
AL SC XXXXXXXX SRL CLUJ

Incepand cu data de 01.05.2011 se completeaza/actualizeaza R.O.I. al SC XXXX SRL CLUJ , in baza Legii 40/2011, astfel:
EVALUAREA PERFORMANTELOR PROFESIONALE
Evaluarea performantelor (clasificarea angajatilor sau evaluarea rezultatelor) consta in aprecierea gradului in care angajatii isi indeplinesc responsabilitatile de serviciu.
Evaluarea performantelor, numita si clasificarea angajatilor sau evaluarea rezultatelor, consta in aprecierea gradului in care angajatii indeplinesc responsabilitatile de serviciu in raport cu postul ocupat.
 Este o operatiune periodica scrisa (se repeta la anumite intervale de timp, constituie o forma de angajament);
 Este un bilant al muncii depuse (evaluarea realizandu-se prin raportare la obiectivele stabilite de seful ierarhic);
 Permite o evaluare a sanselor de evolutie viitoare;
 Presupune discutii cu personalul (oferind prilejul unui schimb de opinii intre evaluator si evaluat).
Obiectivele evaluarii performantelor sunt:
• Organizationale:
 Concordanta performantelor si contributiilor individuale cu obiectivele firmei;
 Descrierea posturilor si ajustarea continutului lor;
 Realizarea unei concordante intre calificare, angajati si functiile existente in structura organizatorica.
• Psihologice:
 Sansa dialogului;
 Cunoasterea contributiei sale la realizarea obiectivelor.
• De dezvoltare:
 Posibilitatea de a cunoaste sansele de evolutie in functie de performantele proprii si obiectivele firmei.
• Procedurale:
 Ameliorarea relatiilor interpersonale;
 Dimensionarea salariilor.
Criteriile de performanta:
- Caracteristicile personale (aptitudini, comportament si personalitate);
- Competenta (cunostinte pentru exercitarea atributiilor postului);
- Caracteristici profesionale (vigilenta, disponibilitate, autocontrol);
- Interesul pentru resursele alocate postului;
- Orientare spre excelenta;
- Preocuparea pentru interesul general al firmei;
- Adaptabilitate la post;
- Capacitate de decizie;
- Capacitate de inovare;
- Spirit de echipa;
- Delegarea responsabilitatilor si antrenarea personalului;
- Comunicarea (receptarea si transmiterea informatiilor).

Standarde de performanta: stabilesc ce trebuie sa faca o persoana si cat de bine.
Indicatori:
 Cantitate (se masoara volumul lucrarilor, exprimate un unitati de masura specifice operatiunilor sau activitatilor executate intr-un anumit post);
 Calitate (se masoara nivelul completitudinii si corectitudinii solutiilor prezentate in lucrarile specifice postului);
 Cost (se masoara interesul angajatului pentru a limita costurile de functionare a institutiei);
 Timp (se masoara timpii de executie a lucrarilor si a obiectivelor);
 Utilizarea resurselor (se apreciaza capacitatea angajatului de a utiliza eficient resursele puse la dispozitia postului, ce echipamente, materiale vor fi utilizate);
 Mod de realizare (se apreciaza capacitatea angajatului de a se integra in efortul colectiv depus de echipa din care face parte, modul in care pune la dispozitia colectivului cunostintele si experienta pe care le detine si felul in care isi realizeaza atributiile).

Prelucrat astazi, 02.05.2011
Administrator:
Luat la cunostinta:
doradragan, utilizator