avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Regulament intern este OBLIGATORIU?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Regulament intern este OBLIGATORIU?

Buna ziua,
Regulamentului intern este un act OBLIGATORIU? care-i legea?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters60781 , utilizator 15:35, 26 Mai 2011
da este obligatoriu fiind stabilit de fiecare institutie, SC, etc..., cu conditia sa nu fie ilegal.
in completare, legea 40/2011.

Codul muncii

Art. 257
Regulamentul intern se întocmeşte de către angajator, cu consultarea sindicatului sau a reprezentanţilor salariaţilor, după caz.
Art. 259
(1) Regulamentul intern se aduce la cunoştinţă salariaţilor prin grija angajatorului şi îşi produce efectele faţă de salariaţi din momentul încunoştinţării acestora.
(4) Regulamentul intern se afişează la sediul angajatorului.
Gyongyos a scris:

Buna ziua,
Regulamentului intern este un act OBLIGATORIU? care-i legea?

Multumesc!


Cred ca cel mai vine va raspunde art.262 din Codul Muncii (L53/2003):


1) Intocmirea regulamentului intern la nivelul fiecarui angajator se realizeaza in termen de 60 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentului cod.
(2) In cazul angajatorilor infiintati dupa intrarea in vigoare a prezentului cod, termenul de 60 de zile prevazut la alin. (1) incepe sa curga de la data dobandirii personalitatii juridice.


Si de fapt, puteti citi de la art 257 la art 262, Codul Muncii.
Mai sunt si alte mentiuni insa cred ca obligativitatea intocmirii va interesa, in primul rand.
Numai bine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Articolele din codul muncii care vorbesc despre roi ina_enache ina_enache Buna ziua Imi puteti spune care sunt articolele din Codul Mncii care vorbesc despre Regulamentul de ordine interioara, despre aplicabilitatea lui, ... (vezi toată discuția)
Regulament intern anne_david anne_david Buna ziua, ce formalitati trebuie intocmite pentru ca regulamentul intern sa fie legal? (inregistrare la ITM...) Multumesc (vezi toată discuția)
Regulamente interne cvv1974 cvv1974 cum sunt intocmite regulamentele de ordin intern? cum se revizuiesc?are sindicatul vreun rol la intocmirea lor? (vezi toată discuția)