Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... folosinta gratuita bunuri proprietate publica
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

folosinta gratuita bunuri proprietate publica

buna ziua,

ART. 124 din legea administratiei publice nr. 215 zice asa:
Consiliile locale şi consiliile judeţene pot da în folosinţă gratuită, pe termen
limitat, bunuri mobile şi imobile proprietate publică sau privată locală ori judeţeană, după caz, persoanelor juridice fără scop lucrativ, care desfăşoară activitate de binefacere sau de utilitate publică ori serviciilor publice

poate o primarie sa dea in folosinta gratuita unui srl cu activitate in constructii un spatiu pt organizare santier avand in vedere ca va executa lucrari de utilitate publica (asfaltare strazi comunale)?

multumesc frumos
Nu va incadrati in categoria persoanelor juridice fără scop lucrativ, care desfăşoară activitate de binefacere sau de utilitate publică ori serviciilor publice. Aici intra de exemplu asociatiile si fundatiile cu caracter social-umanitar care au concesionat de exemplu acivitatea de ocrotire batrani si au preluat si imobilul in care deja sunt cazati batranii.
tema din 215 este reglementata in acelasi fel de legea 213/98:

LEGE Nr. 213 din 17 noiembrie 1998
privind proprietatea publică şi regimul juridic al acesteia

Art. 17
Statul şi unităţile administrativ-teritoriale pot da imobile din patrimoniul lor, în folosinţă gratuită, pe termen limitat, persoanelor juridice fără scop lucrativ, care desfăşoară activitate de binefacere sau de utilitate publică, ori serviciilor publice.

Concluzie: daca din proiectul de hotarare ce va fi supus aprobarii Consiliului local rezulta ca persoana in discutie desfasoara activitati de natura celor de mai sus, cred ca va fi posibil ca proiectul sa fie aprobat de catre consilieri si sa puteti incheia contractul.
Fiind vorba de un SRL, nu prea sunt sanse.
ContSters193759, utilizator
vad 2 raspunsuri care se contrazic. problema e virgula si daca mai stim sa interpretam textul de lege.
subiectii de drept care pot avea in folosinta gratuita imobiliul sunt 3?
1. persoana juridica fara scop lucrativ
2. orice subiect de drept care desfasoara activitate de binefacere sau de utilitate publica
3 serviciile publice

sau doar 2, persoana juridica fara scop lucrativ si serviciile publice...??
Intradevar problema este virgula.
Deci, ar fi bine sa apelati la consultanta juridica pentru a va edifica, daca in text e vorba de enumerare si subiectii sunt 3, sau daca acestia sunt numai 2.
De aceea v-am si precizat ca fiind vorba de un SRL nu prea sunt sanse, datorita posibilelor interpretari ale textului.
eu cred ca totusi sunt 2....
asociatiile fara scop lucrativ, si nu oricare ci doar cele desfasoara activitate de binefacere sau utilitate publica
si serviciile publice

sunteti de acord cu mine?