Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Bunurile proprietate publica
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Bunurile proprietate publica

Având in vedere prevederile art.17 din Legea nr. 213/1998, privind proprietatea publica si regimul juridic al acestuia, abrogat prin Legea 71/2011, si Legea 215/2001 republicata si modificata ulterior art." Art. 124. - Consiliile locale si consiliile judeţene pot da in folosinţa gratuita, pe termen limitat, bunuri mobile si imobile proprietate publica sau privata locala ori judeţeana, după caz, persoanelor juridice fara scop lucrativ, care desfăşoară activitate de binefacere sau de utilitate publica ori serviciilor publice. " care se contrazic, va rog a ne preciza daca Consiliile Locale mai pot da imobile din patrimoniul lor in folosinţa gratuita, pe termen limitat persoanelor juridice fara scop lucrativ, care desfăşoară activităţi de binefacere sau de utilitate publica.