Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere pentru motive care nu tin de persoana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere pentru motive care nu tin de persoana salariatului

Care sunt pasii de urmat pentru concedierea a 3 salariati din motive economice?
1- preavizul care sa cuprinda 20 zile lucratoare
2- adresa catre AJOFM
3- decizie incetare ctr care sa cuprinda motivul concedierii
4- declarare in Revisal a pers concediate
Aceastia erau pasii pana la 01.05.2011 insa nu stiu daca s-a schimbat ceva dupa si mai ales daca sunt obligata sa declar la ITM.
Va rog daca puteti sa ma jutati cat se poate de repede.Multumesc!
raluca constantinescu a scris:..pasii de urmat pentru concedierea a 3 salariati..?
1- preavizul care sa cuprinda 20 zile lucratoare
2- adresa catre AJOFM
3- decizie incetare ctr care sa cuprinda motivul concedierii
4- declarare in Revisal a pers concediate
Aceastia erau pasii pana la 01.05.2011 insa nu stiu daca s-a schimbat ceva dupa si mai ales daca sunt obligata sa declar la ITM...
Eventual ar fi normal, sa va pregatiti de proces ..:):D:)):(
Noutati referitoare la activitatea RU dupa 01.01.2011, poate gasiti detalii la adresa www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters206252, utilizator
Buna seara. Acestia sunt pasii.
Mai trebuie sa eliberati o adeverinta cu stagiul de cotizare la somaj.
O seara buna!
buna seara,
persoana concediata ce acte trebuie sa primeasca?
sunt in aceasta situatie si am primit o notificare, decizia si fisa de lichidare. e ok?
multumesc.
Trebuie sa primeasca:
- notificarea de preaviz
- la terminarea preavizului decizia de concediere, adeverinta de vechime in cazul in care nu are carnet de munca sau carnetul de munca certificat la 01.01.2011 si adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011 si pana la data concedierii.
- adeverinta pentru somaj.
multumesc. eu nu am primit adev. de somaj. e adevarat ca m-am angajat repede si nu am avut nevoie de ea. de fapt, care erau pasii de urmat de catre angajator in cazul concedierii colective?. va rog sa-mi spuneti, angajatorul ce alte obligatii mai avea? ma refer la locuri vacante, a.j.o.f.m etc.
o seara buna!