Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul blocului imi cere contractul de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul blocului imi cere contractul de Vanzare-Cumparare

Am cumparat un apartament intr-un bloc.
Administratorul blocului imi cere insistent sa ii duc o copie dupa contractul de Vanzare-Cumparare, motivatia lui fiind ca ii trebuie pentru a vedea suprafetele si cotele din partea comuna care le detin.

Intrebare: Trebuie sa ii arat Contractul de Vanzare-Cumparare cu toate detaliile lui sau pot sa decupez din el numai partea cu suprafetele detinute de mine atat in exclusivitate cat si in indiviziune, respectiv cota de parti comune?

Cu alte cuvinte nu as vrea ca administratorul sa vada toate detaliile contractului, e normal asa?
aveti dreptate @arockz

blocul nu a fost construit ieri si cotele nu se modifica odata ce ap isi schimba proprietarul, nu cred ca in atatia ani nu are toate datele necesare... poate ma insel si omul de de buna credinta
Chiar asa, administratorului i-a scapat la un moment dat ca are cotele vechi si chiar am platit deja niste reparatii comune - bloc vechi m-au luat direct cu reparatii.

De fapt administratorul si unii dintre locatari ar fi vrut sa cumpere apartamentul meu si sa-l transforme in boxe (sunt camere multe si mici, initial chiar fusesera boxe). La fel eu as vrea sa cumpar de la proprietarii blocului cele 3 boxe pe care le au la etaj si le folosesc. M-ar ajuta un sfat cum sa procedez pentru a cumpara cele 3 boxe care nu sunt ale mele.

Imi trec prin cap ganduri ca:
- sa le fac o oferta pentru toate cele 3 boxe (sunt 3 proprietari diferiti)
- sa le fac oferte individuale
- sa fac oferta prin intermediul administratorului

Nu prea am experienta in treburi de genul asta, dar as vrea sa stau linistit, sa nu ma frece la cap cand au ceilalti proprietari chef sa mearga la boxe.

gi_jane2 a scris:

aveti dreptate @arockz

blocul nu a fost construit ieri si cotele nu se modifica odata ce ap isi schimba proprietarul, nu cred ca in atatia ani nu are toate datele necesare... poate ma insel si omul de de buna credinta
cei 3 sunt proprietari pe boxe? au cumparat de la ceilalti? daca e asa, le faceti o oferta fiecaruia si incheiati actul la notar.
daca boxele sunt proprietate comuna a proprietarilor, va fi cam greu de cumparat, trebuie sa incheiati act cu fiecare pt cota lui, daca au credite ipotecare, va trebui sa obtina acordul bancii...greu
@gi_jane2
daca boxele sunt proprietate comuna trebuie sa incheiati act cu fiecare pt cota lui
Conform L nr 170/2010,pentru schimbat destinatia spatii comune ,este necesar acordul numai a 2/3 dintre proprietari
Pentru completarea art. 45 din Legea cadastrului şi a
publicităţii imobiliare nr. 7/1996 şi pentru modificarea art. 101 din
Legea locuinţei nr. 114/1996
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Art. I. – Articolul 45 din Legea cadastrului şi a publicităţii
imobiliare nr. 7/1996, republicată în Monitorul Oficial al României,
Partea I, nr. 201 din 3 martie 2006, cu modificările ulterioare,
se completează cu cinci noi alineate, alin. (3) – (7), cu următorul
cuprins:
„(3) Prin excepţie de la dispoziţiile alin. (2) şi prin derogare de
la prevederile art. 39 din Legea nr. 230/2007 privind înfiinţarea,
organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, încetarea
destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din clădirile cu
mai multe etaje sau apartamente se poate hotărî motivat cu o majoritate
de două treimi din numărul coproprietarilor.
(4) În acest caz, devin aplicabile dispoziţiile privitoare la
coproprietatea obişnuită şi temporară. Cu toate acestea, înstrăinarea sau
ipotecarea se poate realiza dacă există o majoritate de două treimi din
numărul coproprietarilor.

(5) În cazurile prevăzute la alin.(3) şi (4), coproprietarii care nu
au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la
o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de
neînţelegere, pe cale judecătorească.

(6) Constatarea încetării destinaţiei de folosinţă comună pentru
aceste părţi se face prin hotărâre a adunării generale a asociaţiei de
proprietari adoptată cu o majoritate de două treimi din numărul
coproprietarilor.

(7) Imobilul, respectiv partea din imobil, rezultat/ă din
înstrăinare se va înscrie în cartea funciară urmând procedura
cadastral-juridică reglementată la alin. (1) din prezentul articol.”
Revin cu precizari la postarea initiala. Conducerea asociatiei nu trebuie sa motiveze de ce solicita actul de proprietate. Aceasta este o obligatie a proprietarului conform legii 230/2007 si HG 1588/2007.
Inca de la infiintarea asociatiei de proprietari este necesar sa existe la dosar date despre fiecare apartament conform articolului 6 din legea 230/2007.
Iar in HG 1588 se specifica foarte clar:
Art. 12. - Proprietarii membri ai asociaţiei, pe lângă drepturile şi îndatoririle prevăzute în statutul asociaţiei de proprietari, au şi următoarele drepturi şi obligaţii:
B. Obligaţii:
g) la dobândirea proprietăţii, să depună în copie, la asociaţie, actul de proprietate;

Asadar copie cu "actul de proprietate", asa cum este actul, nu trunchiat, modificat...
In acest act sunt mai multe informatii referitoare la proprietate (suprafete, forme, cote...) si la proprietari, necesare realizarii acordului de asociere, functionarii si administrarii asociatie.