Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul blocului imi cere contractul de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul blocului imi cere contractul de Vanzare-Cumparare

Am cumparat un apartament intr-un bloc.
Administratorul blocului imi cere insistent sa ii duc o copie dupa contractul de Vanzare-Cumparare, motivatia lui fiind ca ii trebuie pentru a vedea suprafetele si cotele din partea comuna care le detin.

Intrebare: Trebuie sa ii arat Contractul de Vanzare-Cumparare cu toate detaliile lui sau pot sa decupez din el numai partea cu suprafetele detinute de mine atat in exclusivitate cat si in indiviziune, respectiv cota de parti comune?

Cu alte cuvinte nu as vrea ca administratorul sa vada toate detaliile contractului, e normal asa?
sa ia de la vecinul de deasupra ca are aceeasi cote.
puteti sa faceti o copie si sa stergeti cu un marker ce nu-l intereseaza. lasati adresa cu nr de ap si cotele
In mod normal Presedintele ar fi trebuit sa va ceara acest lucru pentru cartea de imobil, iar administratorul sa se limiteze la ce scrie in cartea de imobil si sa faca sesizari daca e ceva in neregula comitetului.

De ce nu vreti totusi sa-i aratati contractul? Cenzurati sumele eventual ca restul nu au cu ce sa va incurce.

@gi_jane2
asta cu vecinu si cu aceleasi cote ar trebui sa ne iasa din obisnuinta, s-a mai construit si altfel decat monoblocurile lui Ceasca ... nu se mai respecta regula in noile constructii ca toti sa fim la fel
arockz, utilizator
Multumesc de raspuns. E un bloc vechi, apartamentul meu e la ultimul etaj si nu seamana cu celelalte. Ar ramane varianta cu markerul si daca vad ca se supara inseamna ca de fapt voia si sa se uite la contract :).

gi_jane2 a scris:

sa ia de la vecinul de deasupra ca are aceeasi cote.
puteti sa faceti o copie si sa stergeti cu un marker ce nu-l intereseaza. lasati adresa cu nr de ap si cotele
alexberi a scris:

motivatia lui fiind ca ii trebuie pentru a vedea suprafetele si cotele din partea comuna care le detin.

Motivatie ridicola
Pentru a dovedi,buna credinta ,pentru a indeparta orice suspiciuni puteti realiza copie a documentului de achizitie imobil,stergeti datele personale,si il inmanati administratorului
goe_07, utilizator
Lasati datele personale, sau veti face o a doua copie pentru cartea de imobil unde este nevoie de datele personale.