avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Interpretare solutie proces
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Interpretare solutie proces

Va rog tare mult sa-mi explicati ce inseamna acest lucru: "Solutie: Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei Y. Respinge cererea formulată în contradictoriu cu pârâta Y pentru lipsa calităţii procesuale pasive. Admite cererea în parte. Anulează dispoziţia nr... Cu recurs" .
Eu am deschis proces in contencios impotriva persoanei Y pentru anularea unei dispozitii, ma reprezint singura deocamdata si nu stiu ce inseamna aceasta solutie. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: pirina , utilizator 22:39, 29 Mai 2011
ai castigat procesul dar in calitate de parat nu a putut sta Y , ci celalalt parat pe care l-ai chemat . trebuia sa scrii tot dispozitivul sentintei.
Multumesc pentru raspuns, sunt nedumerita deoarece am chemat o singura institutie publica reprezentata de conducator si am scris toata solutia data de tribunal
este ciudata sentinta dispusa de instanta;atat timp cat a statuat prin sentinta lipsa calitatii procesuale a institutiei invocate...in ce ma priveste, este motiv clar de recurare a sentintei pe baza art 304 pct 6, 9 c pr civila. mai mult ca sigur ca va fi atacata cu recurs.este vorba de o institutie de stat banuiesc,nu?
Da, intr-adevar este vorba de o institutie de stat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul şi plata diferenţelor dintre drepturile salariale încasate şi cele cuvenite, în conformitate cu prevederile legii nr. 221/2008 ncNC ncNC Cui mă adresez ca să primesc drepturile în baza Legii nr. 221/2008 ? Sunt în următoarea situație: Tribunal solutie: Admite in parte cererea Solutia pe ... (vezi toată discuția)
Cine poate sa-mi explice? Tatiana44 Tatiana44 :((buna ziua, Proces cu primaria locala se accepta. Primaria Mun bucuresti face recurs. decizia: .Admite recursul. Modifică în parte sentinţa civilă ... (vezi toată discuția)
Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului x ca neîntemeiată Mir25 Mir25 Ce anume inseamna :\"Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului X ca neîntemeiată\"? La cursurile de drept calitatea procesuala ... (vezi toată discuția)