avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatoria 15 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatoria 15 ani

am 15 ani impliniti si vreau sa ma casatoresc....de ce documente mai am nevoie in fara de acordul parintilor
Cel mai recent răspuns: egozenovie , utilizator 15:06, 29 Mai 2011
Si viitorul sot cati ani are?
Nu exista din punct de vedere legal acordul parintilor pentru ca fiica lor de 15 ani sa se marite.
Ultima modificare: Duminică, 29 Mai 2011
andymaurul, utilizator
Incepand cu 16 ani va puteti gandi la o casatorie legala!
Codul Familiei spune că nu ai voie să te căsătoreşti dacă nu ai măcar 16 ani.

Art. 4
Vârsta minima de casatorie este de optsprezece ani.
Pentru motive temeinice, minorul care a implinit vârsta de saisprezece ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai, ori, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului in a carei raza teritoriala isi are domiciliul.
Daca unul dintre parinti este decedat sau se afla in imposibilitate de a-si manifesta vointa, incuviintarea celuilalt parinte este suficienta.
Daca nu exista nici parinti, nici tutore care sa poata incuviinta casatoria, este necesara incuviintarea persoanei sau a autoritatii care a fost abilitata sa exercite drepturile parintesti.
nu stiu daca se poate existand prezumtia de graviditate pentru tine...dar asa viitorul sot s-ar putea s-o incurce

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordul parintilor derzelas derzelas Intrebarea mea suna cam asa: fata se poate casatori la 16 ani fara acordul parintilor? (vezi toată discuția)
Vreau sa ma casatoresc cu prietena mea smintinel./ smintinel./ dar are 15 ani in curind implineste 16 ani ma pot casatrori cu ea fara acordul parintilor ei eu am 19 ani ast raspuns multumesc#-o:sorry::( (vezi toată discuția)
Casatoria danidanidani danidanidani as avea si eu o mare rugaminte poate sami imi spuna cineva daca legal este posibil sa ma casatoresc cu o fata ia avand 16 ani si eu 19 daca amandoi ne dorim ... (vezi toată discuția)