Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de proprietate acoperis bloc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de proprietate acoperis bloc

Am si eu o nelamurire.Locuiesc la et.4, in anul 2008 am acoperit partea mea de apartament, fara ca vecinii sau asociatia de proprietari sa contribuie cu nimic. Cum as putea sa obtin act de proprietate pentru acest acoperis?
Multumesc!
nu puteti..:)
sunteti in coproprietate continuua si fortata..
insa puteti obtine contravaloarea cotelor indivize a celorlalti coproprietari:D
ati avut autorizatie?
Nu puteti, reprezinta parte comuna dar daca aveti documente si va grabiti sa nu se prescrie puteti sa va indreptati impotriva asociatiei ca sa va recuperati suma de bani data pe reparatie.
nici cum...:confused: din perspectiva legala nu aveati dreptul sa faceti lucrari pe acoperisul blocului fara acordul tuturor locatarilor blocurilor si avizul asociatiei de proprietari. Pe de alta parte, daca va reclama cineva si vin cei de la primarie sau cei de la disciplina in constructii, va pun sa demolati lucrarea.
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
Acoperisul blocului,constituie parte comuna ,a carei intretinere si reparatie reprezinta obligatia exclusiva a asociatiei de proprietari
Pentru partile comune ,in special acoperisul imobilului,nu este permisa repararea partiala, care nu este garantata in conditiile legii
Autoritatea locala nu acorda autorizatie individuala
Teoretic pentru schimbarea destinatiei partilor comune ,opereaza prevederile L nr 170/2010
Pentru completarea art. 45 din Legea cadastrului şi a
publicităţii imobiliare nr. 7/1996 şi pentru modificarea art. 101 din
Legea locuinţei nr. 114/1996
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Art. I. – Articolul 45 din Legea cadastrului şi a publicităţii
imobiliare nr. 7/1996, republicată în Monitorul Oficial al României,
Partea I, nr. 201 din 3 martie 2006, cu modificările ulterioare,
se completează cu cinci noi alineate, alin. (3) – (7), cu următorul
cuprins:
„(3) Prin excepţie de la dispoziţiile alin. (2) şi prin derogare de
la prevederile art. 39 din Legea nr. 230/2007 privind înfiinţarea,
organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, încetarea
destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din clădirile cu
mai multe etaje sau apartamente se poate hotărî motivat cu o majoritate
de două treimi din numărul coproprietarilor.

(4) În acest caz, devin aplicabile dispoziţiile privitoare la
coproprietatea obişnuită şi temporară. Cu toate acestea, înstrăinarea sau
ipotecarea se poate realiza dacă există o majoritate de două treimi din
numărul coproprietarilor.

(5) În cazurile prevăzute la alin.(3) şi (4), coproprietarii care nu
au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la
o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de
neînţelegere, pe cale judecătorească.

(6) Constatarea încetării destinaţiei de folosinţă comună pentru
aceste părţi se face prin hotărâre a adunării generale a asociaţiei de
proprietari adoptată cu o majoritate de două treimi din numărul
coproprietarilor.

(7) Imobilul, respectiv partea din imobil, rezultat/ă din
înstrăinare se va înscrie în cartea funciară urmând procedura
cadastral-juridică reglementată la alin. (1) din prezentul articol.”
goe_07, utilizator
Valentinian a scris:

Eu sunt nou pe acest forum, bine-am venit!
Puteţi obţine drept de proprietate asupra acoperişului, dacă aveţi acordul legalizat (în faţa notarului) al tuturor proprietarilor. Doar că este vorba de întreg acoperişul clădirii, acesta nu poate fi divizat.

1. Bine-ati venit!!!
2. Dreptul de proprietate nu se obtine printr-un "acord", ci printr-un act de instrainare (vanzare-cumparare, in cazul de fata) al cotelor indivize aferente detinute de ceilalti coproprietari. Dar fiind vorba de intregul acoperis al cladirii, asa cum bine ati mentionat, am indoieli ca toti vecinii vor fi de acord cu aceasta.