Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Spalare de bani
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Spalare de bani

Un SRL imprumuta bani fara dobanda unor persoane fizice si juridice , fara sa aiba asta in obiectul de activitate. Intrebarea este daca aceste imprumuturi pot fi incadrate in spalare de bani.
Din punctul meu de vedere exista in principiu o prezumptie de legalitate a dobandirii averii, iar imprumuturile in sine nu pot fi obiectul spalarii de bani, dar pot face parte dintr-un proces mai amplu de spalare (de ex cazul Patriciu, sau cazul imprumuturilor fictive) si e posibil ca aceste imprumuturi sa fie sesizate la Oficiu, mai ales in cazul operatiunilor desfasurate prin banca.
Poate are cineva totusi o argumentare mai solida si exemplificata totusi... Sau cunoasteti anumite scheme... Puteti spune in care faza a procesului de spalare se poate incadra acordarea de imprumuturi...
Va multumesc
Trebuie raportata la Oficiul National de prevenire si combatere a spalarii banilor orice tranzactie de peste 15.000eur. Vedeti aici: www.avocatnet.ro/content/art...

:offtopic: Nu mai deschideti mai multe topicuri cu acelasi subiect, e impotriva regulamentului #-o
Eu nu ma refer la prevederile clare, ci la scheme si posibilitatea ca aceste imprumuturi sa faca parte dintr-o operatiune de spalare de bani. Multumesc oricum