Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general angajarea unei pfa la un srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

angajarea unei pfa la un srl

o persoana fizica autorizata-contabilitate se poate angaja cu 2 ore la un srl(contabil)?
Nu, nu se poate angaja la un SRL. Poate incheia un contract de prestari servicii, prin care sa se stabileasca natura serviciilor prestate.
ART. 16
În scopul exercitării activităţii pentru care a fost autorizată, PFA poate
colabora cu alte persoane fizice autorizate ca PFA, întreprinzători persoane
fizice titulari ai unor întreprinderi individuale sau reprezentanţi ai unor
întreprinderi familiale ori cu alte persoane fizice sau juridice, pentru efectuarea
unei activităţi economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit
potrivit prezentei secţiuni.