Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anularea unei dispozitii emise de primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anularea unei dispozitii emise de primarie

cum pot sa cer anularea unei dispozitii date de primarie?
adica dispzitia de sistare lucrarilor de constructii?avem si autorizatie de construire si acordul unic emis de tot de el.dar totusi avem si o anulare de la primarie pe care le-am primit dupa acord.
unde pot sa actionez?in contencios/ pe baza carui articiol? mersi
in instanta, promovati actiune in anularea dispozitiei date de primar
Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ
Art. 1. - (1) Orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim, de catre o autoritate publica, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri, se poate adresa instantei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim si repararea pagubei ce i-a fost cauzata. Interesul legitim poate fi atat privat, cat si public.
(2) Se poate adresa instantei de contencios administrativ si persoana vatamata intr-un drept al sau sau intr-un interes legitim printr-un act administrativ cu caracter individual, adresat altui subiect de drept.
Art. 2. - (1) In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
a) persoana vatamata - orice persoana titulara a unui drept ori a unui interes legitim, vatamata de o autoritate publica printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri; in sensul prezentei legi, sunt asimilate persoanei vatamate si grupul de persoane fizice, fara personalitate juridica, titular al unor drepturi subiective sau interese legitime private, precum si organismele sociale care invoca vatamarea prin actul administrativ atacat fie a unui interes legitim public, fie a drepturilor si intereselor legitime ale unor persoane fizice determinate;
b) autoritate publica - orice organ de stat sau al unitatilor administrativ-teritoriale care actioneaza, in regim de putere publica, pentru satisfacerea unui interes legitim public; sunt asimilate autoritatilor publice, in sensul prezentei legi, persoanele juridice de drept privat care, potrivit legii, au obtinut statut de utilitate publica sau sunt autorizate sa presteze un serviciu public, in regim de putere publica;
c) act administrativ - actul unilateral cu caracter individual sau normativ emis de o autoritate publica, in regim de putere publica, in vederea organizarii executarii legii sau a executarii in concret a legii, care da nastere, modifica sau stinge raporturi juridice; sunt asimilate actelor administrative, in sensul prezentei legi, si contractele incheiate de autoritatile publice care au ca obiect punerea in valoare a bunurilor proprietate publica, executarea lucrarilor de interes public, prestarea serviciilor publice, achizitiile publice; prin legi speciale pot fi prevazute si alte categorii de contracte administrative supuse competentei instantelor de contencios administrativ;
rog administratorul sa stearga unul din cele patru mesaje scrise de marian isvoranu pe acest subiect.

:) Interventie moderator
s-au sters ;)
Cornel Vasile, Consilier juridic
melcsy a scris:

cum pot sa cer anularea unei dispozitii date de primarie?
adica dispzitia de sistare lucrarilor de constructii?avem si autorizatie de construire si acordul unic emis de tot de el.dar totusi avem si o anulare de la primarie pe care le-am primit dupa acord.
unde pot sa actionez?in contencios/ pe baza carui articiol? mersi

Actul administrativ prin care vi s-a emis autorizatia de contructie nu mai poate fi revocat, intrucat ca urmare a emiterii autorizatiei de construcxtie, beneficiarul realizeaza un imobil, iar revocarea autorizatiei nu mai produce niciun efect.
Inainte de a se adresa instantei de contencios administrativ competente, persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim printr-un act administrativ individual trebuie sa solicite autoritatii publice emitente sau autoritatii ierarhic superioare, daca aceasta exista, in termen de 30 de zile de la data comunicarii actului, revocarea, in tot sau in parte, a acestuia.
Ce temei de drept invoca primaria in justificarea dispozitiei de sistare?Verificati temeinicia si legalitatea dispozitiei de sistare in raport cu temeiul de drept si imprejurarile de fapt concrete si de abia atunci puteti vorbi de anularea acesteia pentru ca nu e suficient sa fiti prejudiciat printr-un act administrativ pentru a cere anulrea in instanta,trebuie ca acesta sa fie si nelegal .Cu stima!