Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ordin de deplasare in strainatate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ordin de deplasare in strainatate

Buna ziua!
Administratorul societatii care este si angajatul firmei fost plecat in strainatate 4 zile in interesul firmei, a adus un transport de marfa. A adus facturi de cazare, bonuri de combustibil, bonuri de mancare bonuri de taxe de drum. Toate acestea le atasez la ordinul de deplasare?...Cum procedez? Care sunt inregistrarile contabile? Cu tva cum fac..trebuie sa il deduc?
Da, se ataseaza ordinului de deplasare. TVA-ul strain nu-l puteti deduce, insa puteti sa cereti rambursare din tara in care s-a platit prin intermediul ANAF. Vedeti ca exista plafoane minime pentru care se poate solicita rambursare. Daca suma nu depaseste acel plafon sau daca nu doriti rambursare, atunci TVA-ul strain il adaugati la suma cheltuielii efectuate. TVA din romania deduceti daca aveti factura.
Inreg.contabile:
542 = 5314 - acordare avans deplasare sau plata decont cheltuieli
5314 = 542 - restituire avans neutilizat
625 = 542 cheltuielile de cazare, bonuri de mancare, taxe de drum
6022 = 542 - cheltuieli combustibil. Deductibil daca va incadrati in exceptii (avand in vedere ca a adus marfa, ma gandesc ca da), nedeductibil daca nu.
Cs B, Contabil