avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj si maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj si maternitate

de cate luni de somaj beneficiez dak am stagiul de cotizare complet 13 luni
sunt insarcinata in luna 2, se poate intra in somaj si din ce luna fara sa imi afecteze concediul de maternitate si concediul de crestere al copilului
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:44, 31 Mai 2011
1. Daca aveti un stagiu de cotizare intre 1-5 ani perioada de somaj este de 6 luni.
2. Intrati in somaj si de aici veti putea beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate si apoi de CCC.
3. Toate acestea suspenda perioada de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de indemnizatie de somaj? NCorina NCorina Data angajari 13 octombrie 2008 Data incetari raporturilor de munca sau serviciu 13 aprilie 2010 conform art 56 lit J Perioade pentru care raporturile de ... (vezi toată discuția)
Asigurari sociale PANFILE CONSTANTA PANFILE CONSTANTA Buna ziua, In prezent sunt angajata cu contract pe perioada determinata pana la 8.09.2013. Sunt insarcinata in 6 luni si ar trebui sa nasc la inceputul lui ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am lucrat 13 ani, ultimul 1 an și 8 luni am lucrat ... Symonik Symonik Bună ziua, am lucrat 13 ani, ultimul 1 an și 8 luni am lucrat la alt loc de munca fără a avea oprire pe cartea de munca. Pe 8.01 mi a încetat contractul ... (vezi toată discuția)