Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... debransare colterm tm
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

debransare colterm tm

Buna ziua,
Va ro sa imi spuneti cat este de legat ca colterm timisoara sa nu aprobe dosarul pentru debransarea de la reteaua lor?Daca ii dau in judecata pot obtine un aviz favorabil?Sau exista o alta solutie ?(nu ar fi prea indicat sa imi pierd bani si timp prin judecati).
Alta problema ar fi in cazul in care administratorul + presedintele blocului refuza sa semneze,este legal?Au dreptul sa ma impiedice sa pun centrala intr-un apartament in care sunt proprietar?
Multumesc
LEGE Nr. 325 din 14 iulie 2006
Legea serviciului public de alimentare cu energie termică

Art. 30
(2) Deconectarea unui consumator de energie termică dintr-un condominiu se face cu respectarea următoarelor condiţii cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontală, cât şi pe verticală;
b) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale, asupra intenţiei de realizare a unui sistem individual de încălzire;
c) anunţarea, în scris, a operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.

ORDIN Nr. 91 din 20 martie 2007
pentru aprobarea Regulamentului-cadru al serviciului public de alimentare cu ener-gie termică

Art. 246
Deconectările individuale ale unor apartamente situate în imobile de locuit tip bloc - condominii, alimentate cu energie termică din sistemul energetic de interes local, indiferent de cauze, se pot realiza în următoarele condiţii cumulative:
a) să se modifice contractul de furnizare al energiei termice, prin act adiţional, la solicitarea reprezentantului legal al asociaţiei de proprietari/locatari, ca urmare a modificării puterii termice instalate în condominiu, cu acordul furnizorului;
b) să existe acceptul scris al proprietarilor spaţiilor cu destinaţie de locuinţă sau cu altă destinaţie cu care cel care doreşte debranşarea are pereţi comuni sau planşee comune, din care să rezulte că sunt de acord cu debranşarea şi cunosc influenţele debranşării asupra condiţiilor de confort şi de mediu din spaţiile pe care le deţin în proprietate;
c) să existe documentaţia tehnică prevăzută la art. 254 lit. g);
d) solicitantul să aibă montat aparat de măsurare a debitului de gaze naturale pe care le consumă, în cazul în care continuă să folosească spaţiul pe care îl are în proprietate, după debranşare.

Art. 251
Deconectarea unui consumator de energie termică dintr-un condominiu este interzisă în următoarele situaţii:
a) se intenţionează deconectarea numai a unor corpuri de încălzire din cadrul spaţiului cu destinaţie de locuinţă şi nu sunt montate repartitoare de costuri;
b) deconectarea totală fără asigurarea încălzirii spaţiului cu destinaţie de locuinţă sau altă destinaţie cu o sursă alternativă de producere a energiei termice.

Dupa cum veti observa, prevederile din cele doua acte normative referitoare la deconectare se cam contrazic, respectiv prevederile art. 30 din Legea 326/2006 cu cele ale art. 246 din Ordinul 91/2007.

Din acest motiv, distribuitorii de energie termica isi permit sa puna conditii severe si costisitoare pentru realizarea deconectarilor.
ContSters193759, utilizator
ART. 30 L nr 325/2006
(1) Debransarea totală a instalaţiilor interioare de
încălzire şi/sau pentru apa calda menajera ale unui utilizator
tip condominiu se va face în următoarele condiţii cumulative:
a) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin
hotărârea adunării generale;

b) anunţarea operatorului care are şi calitatea de furnizor
şi a autorităţii administraţiei publice locale cu 30 de zile
înainte de debransare.
(2) Deconectarea unui consumator de energie termica dintr-un
condominiu se face cu respectarea următoarelor condiţii
cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontala, cat
şi pe verticala;

b) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin
hotărârea adunării generale
, asupra intentiei de realizare a unui
sistem individual de încălzire;
c) anunţarea, în scris, a operatorului care are şi calitatea
de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.
(3) Debransarea unui utilizator de energie termica, altul
decât cel de tip condominiu, se realizează cu anunţarea
operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30
de zile înainte.
(4) Deconectarile/debransarile prevăzute la alin. (1)-(3) nu
se pot realiza în timpul sezonului de încălzire.
(5) Deconectarile/debransarile prevăzute la alin. (1)-(3) se
efectuează numai de către operatorul care are şi calitatea de
furnizor, în termen de maximum 45 de zile de la data solicitării,
după verificarea documentelor care dovedesc îndeplinirea
condiţiilor cumulative impuse.
(6) Cheltuielile de deconectare/debransare se suporta de
către solicitant.

Acestea sunt cndtiile legal impuse pentru debransarea de la sistemul centralizat de incalzire
Observati ca formalitatile implica responsabilitatea adunarii generale care sa dispuna acord prin hotararea participantilor la adunarea generala
Sunt in urmatoarea situatie:
Doresc sa ma debransez de la sistemul centralizat si sa-mi instalez o centrala proprie cat mai repede.
In blocul meu a mai incercat cineva sa faca acest lucru anul trecut, a inaintat toate actele catre Colterm, acordul asociatiei, al vecinilor, documentatie tehnica si a primit aviz negativ. A cheltuit cu documentatia tehnica degeaba vreo 4 milioane. Omul si-a instalat totusi centrala si plateste cheltuielile ca si cum nu ar fi bransat la reteaua centrala. Nu are nimeni nimic impotriva dintre vecini.
Eu am deja acordul vecinilor cu pereti comuni in scris, administratorul este de acord si as dori sa ma debransez dar nu vreau sa mai dau banul de pomana pentru documentatia tehnica pentru ca oricum voi primi aviz negativ de la Colterm.
Ce risc? Poate cineva sa ma amendeze sau sa ma sanctioneze in vreun fel?
Multumesc.

Decat sa va pierdeti timpul pe la regiile de distributie locale mai bine mergeti la o firma care monteaza centrale care nu va cere decat acordul asociatiei ( daca este cazul). Intrebati la mai multe firme si opriti-va la oferta cea mai convenabila.:D
johnpescar, utilizator
Bravo dom' John.
Ii trebuie neaparat acordul asociatiei (se incheie un proces verbal intre as. prop. si prop. prin care se constata deconectarea fizica de la reteaua centralizata de incalzire si apa calda menajera) pentru ca altfel poate sa plateasca incalzirea in doua parti (a descris cineva pe forum aceasta aberatie).
Baietii de la termo au cam pierdut meciul si se agata de tot felul de legi si articole, netinand cont de faptul ca si noi avem drepuri consfintite prin Constitutie...
Acum, cum spuneam, depinde si de asociatie, mai bine zis de conducere, daca are sange in instalatie!