Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire cic

cat timp trebuie sa tin pe post un salariat revenit din ingrijire copil ca sa beneficieze de somaj?
Poate beneficia de indemnizatie de somaj in orice moment daca ii inceteaza CIM din motive neimputabile lui.
adica de ex daca face cererea de revenire cu data de 10 si eu ii dau preaviz din data de 13(chiar daca e liber legal sper ca e bine?) pana pe 08.07(adica 20 zile lucratoare)si cu data de 11 ii incetez ctr. ca urmare a dificultatilor economice este bine...
alexandra24, utilizator
Da, este bine... insa c.i.m. va inceta la data expirarii termenului de preaviz .. nu are cum sa faceti incetare pe data de 11.07, daca preavizul expira pe data de 08.07.
Cornel Vasile, Consilier juridic
dar data de 8.07 este a 20 zi din preaviz cand el are dreptul sa vina 4h/zi daca doreste prima zi in care numai figureaza angajat si nici in preaviz este 11.07,gresesc eu asa am procedat pana acum
prima zi este 09.07 si nu 11.07.