avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire cic

cat timp trebuie sa tin pe post un salariat revenit din ingrijire copil ca sa beneficieze de somaj?
Cel mai recent răspuns: alexandra24 , utilizator 10:40, 8 Iunie 2011
Poate beneficia de indemnizatie de somaj in orice moment daca ii inceteaza CIM din motive neimputabile lui.
adica de ex daca face cererea de revenire cu data de 10 si eu ii dau preaviz din data de 13(chiar daca e liber legal sper ca e bine?) pana pe 08.07(adica 20 zile lucratoare)si cu data de 11 ii incetez ctr. ca urmare a dificultatilor economice este bine...
Ultima modificare: Vineri, 3 Iunie 2011
alexandra24, utilizator
Da, este bine... insa c.i.m. va inceta la data expirarii termenului de preaviz .. nu are cum sa faceti incetare pe data de 11.07, daca preavizul expira pe data de 08.07.
Ultima modificare: Vineri, 3 Iunie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic
dar data de 8.07 este a 20 zi din preaviz cand el are dreptul sa vina 4h/zi daca doreste prima zi in care numai figureaza angajat si nici in preaviz este 11.07,gresesc eu asa am procedat pana acum
prima zi este 09.07 si nu 11.07.

Alte discuții în legătură

Revisal pt incetare cim prin demisie art 81(7) florinita florinita Am un angajat pt care inceteaaza cim cu 01.07.2011 cf art 81 alin 7 codul muncii republicat. 1) Revisal nu este actualizat. Motivul incetarii in revisal este ... (vezi toată discuția)
Decizia incetare sambata miroslava miroslava Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu o decizie de incetare la zi, si anume daca poate sa fie incepand cu data de 18.02.12, fiind sambata si ... (vezi toată discuția)
Incetare contract Daliborka Daliborka Buna ziua daca de exemplu ultima zi lucratoare de preaviz este vineri, incetarea se face cu sambata sau cu luni? eu stiam ca se poate face cu care se ... (vezi toată discuția)