avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract

Buna ziua
daca de exemplu ultima zi lucratoare de preaviz este vineri, incetarea se face cu sambata sau cu luni?
eu stiam ca se poate face cu care se doreste


multumesc
Cel mai recent răspuns: Daliborka , utilizator 18:13, 9 Noiembrie 2016
Pentru ce inceteaza raportul de munca , expirare perioada, acordul partilor , demisie etc. ?
demisie cu preaviz 20 zile lucratoare
C.i.m. inceteaza la data expirarii perioadei de preaviz ... prin urmare , ultima zi de preaviz este si data incetarii c.i.m.
si atunci este gresit daca incetarea i-am facut cu sambata , daca ultima zi lucrata este vineri?
si daca exemplu am un contract cu perioada determinata:10.11.16-10.02.17
incetarea se face cu 11.0.17 conform art56 lit i , sau incetarea se face cu 10.02.17
eu am inteles ca ultima zi se considera ca si zi lucrata , si persoana ar fi fost la munca, iar incetarea se opera in revisa cu 11.02.17
sau gresesc?

Alte discuții în legătură

Transmitere revisal -decizie desfacere cim ioanaep ioanaep Buna ziua, Intrebarea mea este: cand trebuie transmis revisalul la ITM in cazul deciziei de desfacere a contractului de munca, ultima zi in care se lucreaza ... (vezi toată discuția)
Resurse umane androneoana androneoana Am un contract de munca pe perioada determinata 15.08.2015-30.04.2016 Ultima zi de lucru este 29.04.2016. Ii fac incetare pe 30.04.2016 chiar daca pica ... (vezi toată discuția)