Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract

Buna ziua
daca de exemplu ultima zi lucratoare de preaviz este vineri, incetarea se face cu sambata sau cu luni?
eu stiam ca se poate face cu care se doreste

multumesc
Pentru ce inceteaza raportul de munca , expirare perioada, acordul partilor , demisie etc. ?
demisie cu preaviz 20 zile lucratoare
C.i.m. inceteaza la data expirarii perioadei de preaviz ... prin urmare , ultima zi de preaviz este si data incetarii c.i.m.
si atunci este gresit daca incetarea i-am facut cu sambata , daca ultima zi lucrata este vineri?
si daca exemplu am un contract cu perioada determinata:10.11.16-10.02.17
incetarea se face cu 11.0.17 conform art56 lit i , sau incetarea se face cu 10.02.17
eu am inteles ca ultima zi se considera ca si zi lucrata , si persoana ar fi fost la munca, iar incetarea se opera in revisa cu 11.02.17
sau gresesc?