Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RESURSE UMANE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RESURSE UMANE

Am un contract de munca pe perioada determinata 15.08.2015-30.04.2016
Ultima zi de lucru este 29.04.2016. Ii fac incetare pe 30.04.2016 chiar daca pica sambata? si cum transmit in revisat? Transmit pe 29 cu incetare de 30.04.2016.?
Stiu ca data incetarii este data cand nu mai vine la munca? Dar daca pica sambata?
Buna ziua,
Fiind un CIM pe durata determ, data incetarii este data expirarii acelui contract, in speta 30.04.2016.
In revisal puteti transmite incetarea CIM in data 29.04 dar si in 03.05 (in 02.05 este a II-a zi de Pasti).
Incetarea c.i.m. = 30.04.2016

Transmiterea REVISAL-ului privind incetarea c.i.m.se poate efectua si in data de 03.05.2016 fara nicio problema.

Codul Muncii nu prevede expres ca data inceperii activitatii sau data incetarii activitatii trebuie sa fie obligatoriu zi lucratoare. Prin urmare, aceste date pot fi si zile nelucratoare.
1. Incheierea, suspendarea, modificarea si incetarea unui contract individual de munca se pot face si incepnad cu o zi nelucratoare.

2. Transmiterea in Revisal se poate face in prima zi lucratoare dupa data respectiva.
androneoana a scris:

... Transmit pe 29 cu incetare de 30.04.2016.?
....

Il puteti transmite si in data de 29.04.