Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Invaliditate gradul II, revizuibil sau nu?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Invaliditate gradul II, revizuibil sau nu?

Vechime in munca - 35 ani, total stagiu de cotizare 30 ani, 6 luni , 22 de zile. Primesc pensie de 4 ani, probleme accentuate psiho-somatice. Varsta - 58 de ani, pe 21 iunie 1952 implinesc 59 ani. Nu stiu varsta standard de pensionare , doar ca trebuie sa am o varsta mai mica cu pana la cinci ani fata de varsta standard de pensionare, stagiul de cotizare, conform tabel din lege, este satifacut. Scuzati laconismul, frazele lungi ma obosesc. Trebuie sa ma prezint si anul acesta la comisie ? Va multumesc tare mult !
Pina nu primiti de la comisie ca "sunteti irevizuibil"va prezentati anual pina la trecerea in pensie limita de virsta .
Va interesati la Casa de pensii unde apartineti cind aveti dreptul sa treceti automat la pensie de batrinete..:D
Multumesc mult, dar care comisie ? Mi se trimite fara sa solicit ? Solicit eu ? Unde ?
Pai nu va presentati anual la comisia de expertiza de la spitalul judetena in raza careie locuiti??
ce scrie pe ultima decizie de la comisie?
sa va presentati sau scrie "ireviziuibi"
Dac nu dati lamurii nu avem cum sa va ajuntam..sincer..:(
Prezint scuze, dar e sigur ca acea comisie este la curent cu legea 263/2010, art.79 ? A fost promulgata recent, pe 16 decembrie 2010, iar pe decizia mea din 7 iulie 2010 e normal sa fie scris ca trebuie sa ma prezint si anul acesta la aceeasi data, repet, legea exista in alta forma, nu asa cum a aparut in decembrie 2010, nu aveam cum sa beneficiez de pensie irevizuibila atunci ! Ma intreb daca sta cineva de la Casa...sa anunte comisia ca intrunesc toate conditiile pentru a nu mai fi purtat pe drumuri, deci ca pensia mea este acum irevizuibila ! Imi pare rau , dar stiti bine ca e putin probabil, deci ce sa fac ? Sa solicit eu sa fie informata comisia ca pe 7 iulie a.c. cand merg din nou sa fie toate cunoscute ? Din pacate, cam asa merg lucrurile pe la noi ...Ce demersuri ma consiliati sa intreprind ? Multumesc frumos !
Varsta standard de pensionare o stiti, v-am spus-o eu in februarie anul acesta, si este de 65 de ani.

Potrivit art. 79 din Legea nr. 263/2010, nu sunt supusi revizuirii medicale periodice pensionarii de invaliditate care:
1. prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca. Indeplinirea acestei conditii o constata medicul de la comisia de expertiza medicala, emitand o decizie in acest sens, dupa ce obtine avizul INEMRCM.

2. au implinit varstele prevazute de lege pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta. Nu indepliniti aceasta conditie intrucat nu ati implinit varsta standard de pensionare.

3. au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare. Nu indepliniti aceasta conditie intrucat nu ati ati implinit varsta de 60 de ani.

La revizuirea medicala periodica veti merge pana cand va stabili comisia de expertiza ca trebuie sa mergeti. Comisiile de expertiza anunta casele de pensii, nu invers, comunicandu-le deciziile asupra capacitatii de munca emise precum si listele cu pensionarii care nu s-au prezentat la revizuirea medicala periodica. Puteti citi asta in HG nr. 257/2011.
Gabriela Pintea, Consilier juridic