avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

am un card cetelem, pe persoana fizica, la care nu am mai platit ratele. acum mi-a venit somatie de executare silita. vreau sa stiu daca poate executa silit masina mea pe care am cumparat-o pe firma pe care o detin. deci masina e pe persoana juridica. si daca imi poate pune poprire pe incasarile firmei, atata timp cat eu nu am carte de munca. am o intreprindere individuala.
Cel mai recent răspuns: Stefania M , utilizator 10:57, 3 Iunie 2011
Persoana juridica are patrimoniu propriu, destinct de patrimoniul dvs.
Daca dvs. ati facut imprumutul pe persoana fizica, adica pe numele dvs. atunci veti raspunde cu activul patrimonial pe care il detineti dvs., in caliatete de persoana fizica, in momentul executarii silite.
Stefania M a scris:

Persoana juridica are patrimoniu propriu, destinct de patrimoniul dvs.
Daca dvs. ati facut imprumutul pe persoana fizica, adica pe numele dvs. atunci veti raspunde cu activul patrimonial pe care il detineti dvs., in caliatete de persoana fizica, in momentul executarii silite.


Nu am citit cu atentie mesajul dvs.Ati mentionat ca detineti o intreprindere individuala, asa ca revin cu un alt raspuns:
Intreprindere individuala este lipsita de personalitate juridica, iar intreprinzatorul, ca si titular a intreprinderii individuale, are calitatea de comerciant persoana fizica. Persoana fizica, titulara a intreprinderii individuale. raspunde pentru obligatiile sale cu patrimoniul de afectatiune, daca acesta a fost constituit si, in completare, cu intregul sau patrimoniu.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa ma angajez la un pfa? ciupop ciupop Buna ziua, Sunt inginer de profesie ,lucrez cu carte de munca si as vrea sa ma angajez in paralel,ca secretara,2-4 ore pe zi , la un PFA .Ce trebuie sa faca ... (vezi toată discuția)
Srl sau intreprindere individuala? nefis nefis buna ziua. va rog sa-mi spuneti daca pentru o activitate gen CONSIGNATIE este de preferat infintarea unui SRL sau a unei INTREPRINDERI INDIVIDUALE. Ma refer ... (vezi toată discuția)