avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de comodat domeniu web
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de comodat domeniu web

Buna ziua, intrebarea este legata de contractele de comodat, vreau sa transmit dreptul de folosinta al unui domeniu web al carui proprietar sunt, firmei la care sunt asociat si administrator, cu obligatia firmei de a plati toate cheltuielile de intretinere, la inregistrarea marcii, etc, precum si dreptul de a incasa bani in urma contractelor ce vor fi incheiate. E necesar sa merg la notar, e ok asa? Multumesc.

Cel mai recent răspuns: torex2 , utilizator 21:06, 28 Septembrie 2010
Contractul de comodat nu trebuie incheiat in forma autentica
-obligatiile comodatarului sunt:
a) să se îngrijească de conservarea lucrului împrumutat ca un bun proprietar şi chiar mai bine decât de lucrurile sale, pe care este obligat să le sacrifice la nevoie în vederea conservării lucrului împrumutat, întrucât contractul este încheiat în interesul său;
b) să întrebuinţeze lucrul numai la destinaţia determinată prin natura lui sub sancţiunea plăţii de daune interese;
c) să suporte riscul pieirii fortuite a bunului, cu excepţia întrebuinţării normale şi fără culpă din partea sa;
d) SA SUPORTE cheltuielile necesare folosinţei lucrului, neavând dreptul să ceară restituirea lor deoarece acestea sunt accesoriu al folosinţei
e) să nu încredinţeze lucrul cu orice titlu unei terţe persoane;
f) să restituie la scadenţă lucrul împrumutat în natura sa specifică.
Asta am inteles, ma intereseaza daca pot sa-l inchei eu persoana fizica cu firma al carei admin sunt.
buna intrebare stie cineva daca se poate si cam care ar fi procedura
Nu trebuie sa mergeti la notar.
Daca doriti ca actul sa aiba data certa puteti merge si la avocat si la notar.
Daca nu doriti data certa este suficienta stampila societatii si semnaturile partilor contractante.
Deci semnez eu si la comodant si la comodat ?
suna putin ciudat dar pare logic

multumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat roberta1 roberta1 Buna ziua, Stau cu chirie (fara a declara) si as dori sa inchei un contract de comodat cu proprietarul, pentru a beneficia iarna viitoare de ajutorul de ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat - model romyca26 romyca26 Neata , Am si eu nevoie de un Contract de Comodat tip daca aveti... multumesc (vezi toată discuția)
Urgent comodat!!! adibarbu27 adibarbu27 buna ziua ma poate ajuta cineva cu un model contract de comodat locuinta ptr sediu social firma? multumesc anticipat (vezi toată discuția)