avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... injurii prin telefon
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

injurii prin telefon

Buna seara, revin cu o noua problema daca o pot spune asa.
In urma cu vreo doua luni, cred, am inceput sa primesc telefoane in care mi se aduceau injurii. Primeam apeluri pe telefonul fix, care se afla intr-o zona in care reteaua nu permite vizualizarea numarului apelantului. Eram sunat cam o data la doua zile, dar nu am dat importanta foarte mare. Acum trei saptamani am primit un apel in care eram amentintat si cu moartea. Acest lucru a fost picatura care a umplut paharul, am sunat la 112...am fost redirectionat catre politia locala..care cam dupa o saptamana dupa ce am depus o plangere m-a contactat. Trebuie sa specific ca cunosc acea persoana dupa voce, este un tanar cu ceva probleme psihice, care nu suna din propie initiativa, este pus de un alt specimen uman( aici este o poveste mai lunga, motivul pentru care acel om inteligent se foloseste de tanarul cu probleme psihice este o actiune in judecata, dar pentru alte motive). Cand m-a contactat politia mi-au spus ca au gasit la romtelecom numarul de pe care am fost sunat, le dadusem data exacta a unui apel. Le-am spus si dansilor cine este persoana care a sunat si ieri persoana in cauza a fost chemata la sediul politiei locale, dar nu a recunoscut nimic, numarul de pe care a sunat a fost unul de mobil, deci a putut cu usurinta schimba o cartela sim. Cei de la politie mi-au spus ca nu se mai poate face nimic deoarece nu avem o dovada clara ca exact acea persoana este cea care m-a sunat. Acum va intreb pe dumneavoastra ce pot face ( pe cale legala :D) in acest caz. Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Sonji , utilizator 14:24, 7 Iunie 2011
Din moment ce nu se poate demonstra o eventuala infractiune,si mai mult ,identificat autorul....
Ultima modificare: Vineri, 3 Iunie 2011
andymaurul, utilizator
Acum cred ca nu se poate face mare lucru, dar daca stau putin sa analizez, acea persoana va suna din nou, faptul ca politia nu i-a facut nimic cred ca i-a dat curaj. Va rog sa-mi spuneti cum sa pregatesc o "strategie" ca sa pot sa demonstrez ca el este
andymaurul a scris:

Din moment ce nu se poate demonstra o eventuala infractiune,si mai mult identificat autorul....



LE: Sa inteleg ca asta nu este o infractiune? Faptul ca mi s-au adresat injurii chiar si amenintari cu moartea nu reprezinta o infractiune?
justinn a scris:

andymaurul a scris:

Din moment ce nu se poate demonstra o eventuala infractiune,si mai mult identificat autorul....




LE: Sa inteleg ca asta nu este o infractiune? Faptul ca mi s-au adresat injurii chiar si amenintari cu moartea nu reprezinta o infractiune?



Este infractiune,daca este dovedita,or nu este cazul.
Ultima modificare: Vineri, 3 Iunie 2011
andymaurul, utilizator
andymaurul a scris:

justinn a scris:

andymaurul a scris:

Din moment ce nu se poate demonstra o eventuala infractiune,si mai mult identificat autorul....




LE: Sa inteleg ca asta nu este o infractiune? Faptul ca mi s-au adresat injurii chiar si amenintari cu moartea nu reprezinta o infractiune?



Este infractiune,daca este dovedita,or nu este cazul.


Daca convorbirea ar fi fost inregistrata ar fi putut fi dovedita?

Alte discuții în legătură

Inregistrare audio ContSters101235 ContSters101235 Buna ziua. Stiu ca inregistrarile audio nu sunt admise ca probe in instanta. Intrebarea mea este: S-ar putea folosi aceste inregistrari in cursul anchetei ... (vezi toată discuția)
Prelevare și conservare probe video sorein sorein Am fost victima unui incident într-un magazin dotat cu camere de supraveghere. Dorind să acționez în judecată magazinul (agresiune), mă bazez pe ... (vezi toată discuția)
Probatoriu inregistrare audio cu telefon cyan cyan intuind ca una din persoanele implicate intr-un accident auto va depune o declaratie mincinoasa a fost inregistrata cu telefonul ,bineinteles fara acordul ei. ... (vezi toată discuția)