Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diurne soferi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diurne soferi

va rog sa imi spuneti cum se calculeaza diurna unui sofer
HG Nr. 518 din 10 iulie 1995
ART. 7
(1) Diurna în valută se diferenţiază pe două categorii şi se acordă la nivelul prevăzut pentru fiecare ţară în care are loc deplasarea, potrivit anexei.
(2) Perioada pentru care se acordă diurna în valută se determină în funcţie de mijlocul de transport folosit, avându-se în vedere:
a) momentul decolării avionului, la plecarea în străinătate, şi momentul aterizării avionului, la sosirea în ţară, de şi pe aeroporturile care constituie puncte de trecere a frontierei de stat a României;
b) momentul trecerii cu trenul sau cu mijloacele auto prin punctele de trecere a frontierei sau de stat a României, atât la plecarea în străinătate, cât şi la înapoierea în ţară.
(3) Pentru fracţiunile de timp care nu însumează 24 de ore, diurna se acordă astfel: 50% până la 12 ore şi 100% pentru perioada care depăşeşte 12 ore.
pentru mai multe amanunteanalizati HG Nr. 518 din 10 iulie 1995 si discutati si un contabil daca doriti si alte detalii
" salariatii aflati in delegare sau detasati in localitatile situate la distante mai mari de 5 km de localitatea in care isi au locul permanent de munca, primesc, pentru compensarea cheltuielilor personale, o indemnizatie zilnica de delegare sau detasare de 13 RON
" suma cheltuielilor cu indemnizaţia de deplasare acordată salariaţilor pentru deplasări în România şi în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice;