Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit societate fara angajati poate depune de la 1 iulie ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

societate fara angajati poate depune de la 1 iulie 2011 declaratiile fiscale la ghiseu?

Societate cu asociati straini ce nu domiciliaza in Romania, au un SRL prin care au cumparat un teren cu o valoare de 40.000 euro. Singura miscare in contabilitate de la infiintare si pana in prezent, a fost achizitia terenului si plata impozitului pe teren intravilan anuala. Cifra de afaceri = 0. Nu are angajati, si nici nu este inregistrata in vectorul fiscal cu obligatia contributiilor sociale. In consecinta, nu completeaza si nu depune declaratia unica 112.

Este obligata societatea sa depuna declaratiile fiscale 100, 300, 101, 392 online, si sa obtina semnatura electronica, incepand cu data de 1 iulie 2011? Sau poate sa depuna in continuare declaratiile fiscale la ghiseu.

Toata lumea spune ca toate SRL-urile sunt obligate sa depuna absolut toate declaratiile fiscale prin semnatura electronica, de la 1 iulie 2011, indiferent daca are angajati sau nu, daca este mica, mijlocie sau mare.

Care este temeiul legal, pentru ca nu am reusit personal sa gasesc. #-o
jaina, utilizator
Obligativitatea depunerii on line este doar pentru decl 112 !!
Va multumesc!
Este o adevarata isterie creata in jurul semnaturii electronice si a obligativitatii ei si nu stiam ce sa mai cred.