Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie monoparentala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie monoparentala

Cumnatul meu a decedat in urma cu 3 ani.Are o fata dar nu a fost casatorit cu acte cu mama ei,dar e trecut in certificatul de nastere al copilului.
Este bagata si beneficiaza de ajutor social impreuna cu mama ei deoarece mama nu munceste(sunt romi) si are alocatie normala de la scoala de 42 lei.
Poate beneficia de alocatie dubla sau de studii deoarece la toamna intra la liceu si posibilitatile financiare sunt limitate daca nu chiar nule pentru a merge mai departe asa cum vrea fata.
Minora ar trebui incredintata celuilalt parinte sau unei alte rude ... apoi, reprezentantul legal poate solicita alocatia monoparentala, atasand dovezile solicitate de lege.
poate se incadreaza, sa depuna cerere la DGASPC pt alocatie de sustinere a familiei in baza legii 277/2010 , daca au venit pana in 200 lei pe membru, ia 50 lei, daca au pana in 370 lei pe membru de fam, ia 45 de lei, daca mama are doar un copil
dupa ce intra la liceu, poate depune cerere chiar in unitatea in care va invata, cerere pt intrare in programul" bani de liceu" cf HG 1488/2004, e vb de vreo 200 de lei aici