Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Act aditional contract achizitie publica
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Act aditional contract achizitie publica

Se poate prelungi prin act aditional, un contract incheiat anul trecut pana la 31.12.2010, acum, in baza oug 32/2011 "Pentru anul 2011, unităţile sanitare publice au dreptul de a prelungi contractele de furnizare sau de servicii cu caracter de regularitate încheiate în anul precedent pentru o perioadă care nu poate depăşi 6 luni de la data expirării duratei iniţiale de îndeplinire a acestora, respectiv până la data de 30 iunie 2011".?
Parerea mea este ca nu, un contract finalizat nu mai poate fi prelungit. Contractul poate fi prelungit numai in conditiile in care se solicita prelungirea inauntrul termenului de valabilitate al contractului, din moment ce un contract nu mai este in vigoare eu ce mai pot prelungi?
Care este parearea dumneavoastra?
Daca contractul a iesit din perioada de valabilitate, nu se mai poate face nimic.
Trebuia prelungit cel mai tarziu cu data de 31.12.2010, daca retin eu bine ca ai scris!
poti face achizitie directa, daca pragul val.iti permite si vrei sa achizitionezi de la acelasi furnizor