Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... toxicoman
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

toxicoman

Buna seara!

X consuma in exces alcool si locuieste impreuna cu mama sa. Periodic fura din gospodarie, o agreseaza pe mama sa si are o atitudine sfidatoare fata de toata lumea. A fost denuntat la politia localitatii, iar agentul de politie a spus ca individul nu are asigurarile sociale platite si daca va fi platita catre stat suma de 500 lei - asigurarile sociale - el va chema personal ambulanta sa il interneze.

Agentul de politie a mai zis ca la fel s-a intamplat si cu un alt individ si, dupa ce au fost platite asigurarile sociale, acesta a fost tinut la dezintoxicare timp de 1 luna.

In afara de institutia tratamentului medical/internarii medicale prevazuta de codul penal, pe ce se bazeaza agentul de politie fata de solutia data? Ce dispozitii legale ar putea fi incidente?

Multumesc ptr raspunsuri!

___________________

Legea 487/2002 - am gasit - internarea nevoluntara. acum ma intreb daca acest consum de alcool in exces poate fi asimilat unei boli psihice ca sa fie internat medical.
dislexic, utilizator
Numai mama lui daca face o plangere impotriva lui de rele tratamente, lovire si vatamare corporala si furt, atunci organele abilitate vor putea lua masurile de urganta, Deasemeni mama lui poate face o actiune in evacuare pe motivele aratate de Dv. si obtine titlul executoriu in vederea evacuarii..
Privind "alcoolismul"', nu este o boala psihica, ci determinarea de boli psihice, Alcoolismul, este o depedenta de alcool, fumatorii sunt depedenti de nicotina din tigari, narcomanii sunt depedenti de narcotice,,etc :((