Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa de prima inmatriculare

BUNA SEARA
am achizitionat un autoturism in septembrie 2008 si ca multi alti cetateni am platit o taxa de prima inmatriculare in valoare de 1500 ron as dori recuperarea acestei taxe dar nu stiu cum sau de unde ar trebui sa incep si mai ales daca mai am timp pentru ca din cite am inteles se pregateste o lege sub forma unei ordonante de urgenta care va bloca sau esalona pe citiva ani aceasta plata a despagubiri intrebarea mea este urmatoarea: ce ar trebui sa fac ptr. recuperarea taxei si daca mai am timp ptr acest lucru ?? VA MULTUMESC
Trebuie sa incepeti cu o cerere depusa la AFP la care ati achitat taxa prin care solicitati restituirea taxei achitata cu chit x din data y.
Cererea trebuie depusa inlauntrul termenului de prescriptie de 3 ani de la data la care ati facut plata.
Apoi, in functie de raspunsul pe care o sa-l primiti o sa vedeti cum actionati in continuare.
Buna ziua.
Dar in cazul achizitionarii in luna iunie 2011 a unei masini autohtone(e vorba de Logan)norma de poluare E5, aceste masini intra intra in discutie pentru plata restituirii?
Multumesc.