Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie -succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie -succesiune

Buna ziua,

Suntem 3 frati (2 surori si un frate) si ne-au murit ambii parinti. Tata in 2003 si mama anul acesta in luna martie. Dupa decesul tatalui s-a facut succesiune. Dupa decesul mamei, inca nu.
Dar, am aflat ca partea mamei a fost donata de catre aceasta in 2010 surorii noastre.

Pe contractul de donatie facut intre sora mea si mama noastra, apare urmatoarea mentiune:

"Donatia se face libera de sarcini sau procese, cu exceptia dreptului de uzufruct viager si a interdictiei de instrainare si grevare, a caror inscriere si notare in Cartea Funciara in favoarea mea, subsemnata donatoare, o solicit prin prezentul inscris......"
Ce putem face noi acum? Se poate ataca in instanta donatia? Ce sanse am avea?
Va multumesc.
ancady2003, utilizator
da.donatia poate fi atacata in instanta pentru reductiunea donatiilor excesive.instanta va stabili daac vi s-a incalcat dreptul la mostenire dupa mama.
Sigur ca se poate. Atat dvs cat si fratele sunteti descendenti ai defunctului, motiv pentru care sunteti mostenitori rezervatari, ceea ce inseamna ca sunteti intr-un fel protejati de liberalitatile facute de mama, cu conditia sa indepliniti si celelalte conditii cerute, precum acceptarea mostenirii dupa deschiderea acesteia. Cuantumul rezervei succesorale se determina in functie de cati descendenti vin la mostenire: de exemplu 3/4 din mostenire pentru 3 sau mai multi copii.Calea procedurala prin care urmeaza a se exercitate acest drept de reductiune e fie pe cale amiabila, caz in care toti copiii(in cazul acesta) trebuie sa fie de acord cu acest lucru, ori pe cale judecatoreasca, actiunea putand fi introdusa in 3 ani de la deces. Pentru a fi indrumati mai in amanunt privind aceasta situatie, cel mai bine ar fi sa consultati o persoana competenta in acest domeniu.
Avocat Ungureanu Oana, Avocat
Pe contractul de donatie facut intre sora mea si mama noastra, apare urmatoarea mentiune:

"Donatia se face libera de sarcini sau procese, cu exceptia dreptului de uzufruct viager si a interdictiei de instrainare si grevare, a caror inscriere si notare in Cartea Funciara in favoarea mea, subsemnata donatoare, o solicit prin prezentul inscris......"
Ce putem face noi acum? Se poate ataca in instanta donatia? Ce sanse am avea?
Va multumesc.

Sigur ca se poate ataca in instanta. V-am spus, in cazul in care dvs si fratii dvs nu ajungeti la un consemn privind intoarcerea bunului la masa succesorala in vederea impartirii acestuia fara a va fi lezata rezerva fiecarui descendent, calea instantei ramane singura optiune pentru a intra in drepturile ce va revin in calitate de mostenitor, cererea purtand denumirea de actiune in reductiunea liberalitatilor excesive. Vorbiti si cu ceilalti mostenitori pentru a vedea daca se poate ajunge la o intelegere, in sens contrar, recurgeti la un avocat.
Daca decesul mamei a avut loc in luna martie a.c., atunci inca va aflati in termenul de acceptare a succesiunii, de 6 luni de la data decesului. Mergeti la notar (inainte de ziua "terminus" din luna septembrie...) cu actul dvs. de identitate, certificatul dvs. de nastere si certificatul de deces al mamei si dati declaratia de acceptare expresa (va va fi de folos in eventualitatea unei actiuni in instanta). Puteti sa va prezentati la orice notar, singur sau impreuna cu sora dvs. (cea "negratificata" prin donatie). Daca sora este casatorita - atunci, pe langa actele aratate, va trebui sa prezinte notarului si certificatul sau de casatorie.