avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare - proces dreptul muncii/cheltuieli de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare - proces dreptul muncii/cheltuieli de judecata

Buna ziua,
Ma numesc Felix si am avut un lung sir de procese cu un inspectorat scolar (reprezentantul ISJ - inspectorul general de atunci, momentan este deputat), pentru faptul ca, ocupand un post de profesor intr-un anumit judet mi s-a anulat concursul deoarece nu aveam domiciliul in acea localitate. In prima instanta am castigat, la recurs s-a trimis la rejudecare unde instanta a decis introducerea in cauza a unei alte persoane (cea care a ocupat postul, insa nu in sedinta publica), fara ca aceasta sa fie chemata in judecata de catre subsemnatul prin cerearea de judecata - am chemat in judecata ISJ-ul ci nu persoana care a ocupat postul !!! Astfel sunt obligat sa ii platesc, acestei persoane, cheltuieli de judecata - cred ca este vorba de principiul disponibilitatii partilor.
Va trimit si adresa web a cauzei: [ link extern ] *
(10/02/2010 Amânat
Solutie: Amână cauza la 03.03.2010 şi dispune introducerea în cauză a numitei xxxx, în calitate de pârât care se va cita cu copie de pe acţiune.
03/03/2010 Amânat
Solutie: Amână cauza la 31.03.2010 pentru când se va cita reclamantul cu câte un exemplar din întâmpinările depuse la dosar.
31/03/2010 Soluţionare
Solutie: Respinge excepţia inadmisibilităţii acţiunii. Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei xxxx. Respinge acţiunea reclamantului. Obligă reclamantul să plătească pârâtei xxxx cheltuieli de judecată în cuantum de 500 lei - onorariu de avocat. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 31.03.2010. )
Intrearea este - ce mai pot face ca cel putin sa nu fiu obligat ca o anumita perioada de timp sa traiesc la limita subzistentei platind cheltuieli de judecata unei persoane pe care eu nu am chemat-o in judecata.
Multumesc anticipat pentru ajutor,
Felix
PS. Pot transmite, pe email mai multe documente scanate - cerere de chemare in judecata, copie hotarari judecatoresti etc. - emailul meu este ficgod@gmail.com
Ultima modificare: Marți, 14 Iunie 2011
ficgo, utilizator

Alte discuții în legătură

Intrebari - cheltuieli de judecata unei terte peroane ficgo ficgo Buna ziua, Ma numesc Felix si am avut un lung sir de procese cu un inspectorat scolar (reprezentantul ISJ - inspectorul general de atunci, momentan este ... (vezi toată discuția)
Solutie proces stefaste stefaste Va rog sa-mi interpretati aceasta solutie data de o insatanta de judeacata: As dori sa stiu daca dupa aceasta solutie ,imi pot recupera diminuarea cu 25% ... (vezi toată discuția)
Divort mmirela_m mmirela_m :frantic: ÎNCHEIERE 00.10.2014. Suspendă judecata cererii formulate de reclamantul xxxx în contradictoriu cu pârâta xxxxxx. Definitivă. Cu recurs cât ... (vezi toată discuția)