Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj pentru absolventii de facultate si master?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj pentru absolventii de facultate si master?

va rog, daca are cineva informatia...un absolvent de studii superioare, a continuat cu masterul...dupa master putem apela la subventii de la ajofm ? se considera absolvent ??
multumesc
1. Banuiesc ca va referiti la indemnizatia de somaj.
2. In Legea 76/2002 si in Normele de aplicare a ei nu se pomeneste de masterat caforma a invatamantului superior.
3. De aceea prezentati-va la AJOFM sa va lamureasca.
4. Parerea mea este ca puteti beneficia de indemnizatia de somaj de 250 lei, timp de 6 luni. Dar imediat dupa absolvirea masteratului inregistrati-va la AJOFM.
MARY081968 a scris:

va rog, daca are cineva informatia...un absolvent de studii superioare, a continuat cu masterul...dupa master putem apela la subventii de la ajofm ? se considera absolvent ??
multumesc

..SCUZE...NU M-AM EXPRIMAT CORECT ...ESTE VORBA DE SUBVENTIE, PT ANGAJATORI ( PT O ASEMENEA PERSOANA, ABSOVENTA DE MASTER)
Ramane valabila partea din raspunsul meu anterior care spune sa mergeti la AJOFM sa va lamureasca.