Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... caracterizare persoana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

caracterizare persoana

Buna ziua,
Nepotul meu a fost arestat. Pentru recurs ne-au cerut o caracterizare a acestuia. Precizez ca are 18 ani. Cum ar trebui sa sune aceasta caracterizare? Am cautat pe internet insa nu am gasit decat modele de caracterizari pentru angajati. Pe ce anume aspecte ar trebui sa insist? Mentionez si incadrarea juridica: consum de droguri, corupere de minori.
Va multumesc anticipat !
Ar trebui sa va angajati un avocat.
Este greu sa va facem noi o caracterizare.Numai avocatul angajat ar putea sti.

avocat Claudiu Lascoschi
:tooth:
de unde ai mai scos asa ceva : ca numai un avocat angajat ar putea sa faca o caracterizare :-/

Puteti sa adaptati acele modele gasite la situatia nepotului dvs. Descrieti pe scurt modul lui de comportament acasa si in societate, rezultatele obtinute la scoala etc.
Caracterizarea trebuie sa fie adecvata cazului.:)
Din ce zice userul ar putea sa fie o situatie favorabila pt inculpat si instanta sa il ajute.
O caracterizare optima nu poate fi facuta decat de avocatul de caz care stie ce anume sa ceara.;)
Nu inteleg ce este cu coruperea de minori.
Sa scrie ca nu corupe minori ?:D

avocat Claudiu Lascoschi
Exista un avocat. Coruperea de minori: a fost prins in flagrant incercand sa vanda droguri unei pustoaice de 16 ani. Nu am cerut o caracterizare mura-n gura (vorba romaneasca;)). IN fine...sper sa ma descurc cu indicatiile primite in raspunsurile dvs.
Va multumesc si sper sa ma descurc.:D
Pai vorbiti cu avocatul, ca d-aia il platiti. Nu poate sa va indrume?