Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Problema '' CU NASTEREA ''
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Problema '' CU NASTEREA ''

VA propun urmatoarea problema : >>
Doamna '' Ada '' cetatean roman pleaca intr -o croaziera .
Doamna '' Ada '' urmeaza sa nasca . In timpul croazierei Dna. '' Ada ''
da nastere unui copil . Nava este sub pavilion Italian .
In ziua nasterii nava se afla in apele nationale ale Spaniei aproape de portul Valencia .

TEME :

# 1. Copilul nascut beneficiaza de dreptul de a primi cetatenie
italiana ( nava sub pavilion italian ) sau sau spaniola ( nava
la momentul nasterii se afla in apele nationale ale Spaniei )
???
# 2. Pe o nava cine consemneaza evenimentele civile deosebite ( nasteri / decese ) ?? Din cate stiu capitanul are dreptul / obligatia sa
consemneze aceste evenimente si sa intocmeasca acte civile
( certificat de nastere / sau deces ) ??
Se redacteaza in Engleza ??

pavilionul - teritoriul statului
in italia, din ce imi amintesc, se aplica "legea locului", deci copilul are cetatenie italiana
Din cate vad problema pusa de mine '' A NASCUT '' discutii serioase.
In privinta celui care trebuie sa consemneze ( o nastere / un deces )
s- a confirmat ceea ce banuiam si eu ( Capitanul navei ) este responsabil .
Cat priveste dreptul copilului de a primi cetatenia unui anumit stat
problema chiar este complicata .
Cum spunea un utilizator mai sus conteaza si pavilionul sub care este nava dar si locatia la momentul unei nasteri ( ape nationale / internationale ) .
In functie de legislatie si de locul unde s- a produs o nastere parintii
ar putea opta pentru o cetatenie '' MAI CONVENABILA '' .
Nava are aceeasi jurisdictie ca si ambasada. Este teritoriul statului al carui pavilion il poarta. Nu stiu sa existe vreo conventie internationala, alta decat cea stabilita de codul maritim, in materie de jurisdictie privind actele de stare civila intocmite la bordul navei.
Cred ca s-ar putea discuta despre cetatenie spaniola, daca nasterea nu ar avea loc la bordul navei, ci in port.
O alta discutie poate fi pentru navele de marfuri, acolo fiind vorba si de armator.
elena138 a scris:

Nava are aceeasi jurisdictie ca si ambasada. Este teritoriul statului al carui pavilion il poarta. Nu stiu sa existe vreo conventie internationala, alta decat cea stabilita de codul maritim, in materie de jurisdictie privind actele de stare civila intocmite la bordul navei.
Cred ca s-ar putea discuta despre cetatenie spaniola, daca nasterea nu ar avea loc la bordul navei, ci in port.
O alta discutie poate fi pentru navele de marfuri, acolo fiind vorba si de armator.

Asa cum am mai mentionat singurul lucru ce conteaza este legislatia tarii respective. Ea este singura care poate da raspunsul. Nu pavilion sau altele.

Cunosc legislatia Germaniei in aceasta privinta. Daca un copil se naste chiar pe teritoriul Germaniei nu doar in apele teritoriale sau pe o nava cu pavilion german, si parintii nu au cetatenia germana, copilul nu primeste cetatenia germana.
In cazul in care parintii de cetatenie straina au un drept de sedere in Germania, atunci copilul are posibilitatea sa opteze la implinirea varstei de 18 daca doreste sa primeasca cetatenia germana. Iar aceasta abia de prin 2000. Pana atunci si cu drept de sedere permanent al parintilor, copilul nascut nu primea cetatenia germana.

Deci cel mai bine este sa consultati ce spune legislatia celor 2 tari, fie citind personal, fie apeland la un avocat de specialitate
kappauser, utilizator
De acord, mai conteaza cetatenia doamnei "Ada". Insa discutia este despre conflictul de jurisdictie.
Cetatenia italianaCetăţenia italiană poate fi dobândită:

Automat:

Prin naştere din părinte italian: Copilul născut din tată italian sau mamă italiană devine automat cetăţean italian;
Prin naştere pe teritoriul Italiei:

- dacă părinţii sunt necunoscuţi sau apatrizi;

- dacă părinţii străini nu transmit cetăţenia copilului lor;

- dacă minorul a fost abandonat pe teritoriul italian;

Prin recunoaştere: de unul sau ambii părinţi sau ca rezultat al unei declaraţii juridice de filiaţie a minorului;
Prin adopţia minorului;

2. În baza solicitării

Dacă solicitantul este descendent al unui cetăţean italian (până la al doilea grad) el poate obţine cetăţenia prin:

- efectuarea serviciului militar italian;

- efectuarea Serviciului Civil pentru Statul italian, chiar şi peste hotare;

- şederea legala pe teritoriul Italiei cel putin doi ani inainte de implinire a vârstei legală.

Dacă solicitantul s-a născut pe teritoriul italian, va primi cetăţenia prin:

- ªederea legală şi permanentă pe teritoriul Italiei de la data naşterii până la vârsta adultă.

Prin căsătoria cu un cetăţean italian şi dacă sunt îndeplinite următoarele cerinţe:

- Trei ani de căsătorie sau şedere legală pe teritoriul Italiei de cel putin şase luni după căsătorie;

- Lipsa de sentinţe pentru infracţiuni împotriva statului; infracţiuni pentru care legea prevede cel mult trei ani de deţentie;

- Lipsa impedimentelor cu privire la securitatea naţională.

Cetăţenia italiană poate fi dobândită prin naturalizare dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii:

Zece ani de şedere legală în Italia;
Resurse financiare suficiente;
Absenţa antecedentelor penale;
Renunţarea, în caz de necesitate, la cetăţenia iniţială.

Alte detalii se mai pot obţine la adresa internet a Ministerului de externe italian.

ADRESE UTILE

Prefectura Torino
cetatenia spaniola:

CETATENIA
LA NACIONALITAT

Cetăţenii străini care se află în Spania pot dobândi cetăţenia spaniolă prin faptul de a rezida în Spania, prin opţiune (prin faptul de a intra în relaţii personale cu cetăţeni spanioli) sau pentru motive speciale.

Cetăţenii străini care obţin cetăţenia spaniolă nu vor fi consideraţi persoane de origine spaniolă (espanyols d'origen); acestea sunt cei născuţi din cel puţin un părinte spaniol, copii minori adoptaţi de pariniţi spanioli, copii nascuţi în Spania din părinţi străini dar care nu transmit cetăţenia lor copiilor, copii născuţi în Spania din filiaţie nedeterminată sau copii nascuţi în Spania atunci când cel puţin unul dintre părinţi s-a născut în Spania.

CETATENIA PRIN FAPTUL DE A REZIDA (NACIONALITAT PER RESIDÈNCIA) se obţine dovedind la Registrul Civil (Registre Civil) că avem rezidenţă legală, continuă şi anterioară momentului solicitării cetăţeniei; perioada de timp necesară pentru a putea solicita cetăţenia diferă în funcţie de cetăţenia originară a solicitantului. În mod obişnuit este de 10 ani, cu următoarele excepţii:

5 ani dacă avem statut de refugiat

2 ani dacă suntem cetăţeni ai unei ţări ibero-americane, Portugalia, Andorra, Filipine, Guinea Ecuatoriala

1 an în următoarele cazuri:

Persoane născute în Spania.

Persoane căsătorite de cel puţin 1 an şi care în momentul cererii nu sunt separate legal sau de fapt.

Persoane care au fost sub tutelă custodie sau îngrijirea unui cetăţean sau instituţii spaniole timp de 2 ani consecutivi.

Persoane care nu au exercitat dreptul de opţiune şi au ales între cel puţin 2 cetăţenii diferite

Văduve şi văduvi de cetăţeni spanioli care nu erau separaţi de drept sau de fapt în momentul morţii soţului.

Persoane născute în afara Spaniei din părinţi sau bunici care erau de origine spaniolă.

CETATENIA PRIN OPTIUNE (NACIONALITAT PER OPCIÓ) se obţine ca o consecinţă a relaţiilor personale sau familiale cu cetăţeni spanioli, ca de exemplu o persoană care s-a aflat sau se află în îngrijirea legală a unui spaniol (patria potestad) sau persoană născută dintr-un părinte de origine spaniolă născut în Spania.

Cetatenia pentru motive exceptionale (la nacionalitat espanyola per carta de naturalesa) se dă prin decret regal al guvernului, în situaţia întrunirii unor condiţii excepţionale cum ar fi servicii aduse statului spaniol în domeniul militar, cultural, politic, economic, sportiv.
[ link extern ] /
Ei, cum e?